| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek zależy od wartości wkładu do spółki

Podatek zależy od wartości wkładu do spółki

Podstawą opodatkowania przy umowach spółki jest wartość wniesionych wkładów albo wartość kapitału zakładowego. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5 proc.


Analizując skutki wniesienia aportu w podatku od czynności cywilnoprawnych, należy również zwrócić uwagę na regulacje zawarte w art. 2 pkt 4 ustawy o p.c.c. W myśl tego przepisu, nie stanowią przedmiotu opodatkowania czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona. Wyjątkiem od tej zasady są umowy sprzedaży i zamiany zwolnione z VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Problemy z VAT

W myśl przepisów ustawy o VAT, wniesienie aportu do spółki handlowej lub osobowej stanowi czynność zwolnioną z opodatkowania VAT. Na tej podstawie wielu podatników błędnie przyjmuje, że w związku ze zwolnieniem wniesienia wkładów niepieniężnych na gruncie przepisów o VAT nie jest konieczne rozliczenie z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.

STANOWISKO ORGANÓW PODATKOWYCH
Jeżeli podatnicy nie rozliczają podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem aportu do spółki, to naruszają przepisy i narażają się na istotne ryzyko podatkowe – wynika z interpretacji organów podatkowych (patrz m.in.: decyzja Izby Skarbowej w Gdańsku z 28 kwietnia 2006 r. nr PO/436/1/0004/06, decyzja Izby Skarbowej w Rzeszowie z 16 marca 2006 r. nr IS. I/2-4361/4/06).

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK