| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek zależy od wartości wkładu do spółki

Podatek zależy od wartości wkładu do spółki

Podstawą opodatkowania przy umowach spółki jest wartość wniesionych wkładów albo wartość kapitału zakładowego. Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5 proc.


Rozliczanie podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z wniesieniem aportów do spółek nowo zakładanych lub już istniejących sprawia wielu przedsiębiorcom problemy. Wyjaśniając te kwestie, warto zwrócić uwagę na art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o p.c.c.). We wspomnianym przepisie wśród czynności podlegającej temu podatkowi nie wymieniono wyraźnie wnoszenia aportów. Tym niemniej analiza wszystkich regulacji zawartych we wspomnianym art. 1 ustawy o p.c.c. wskazuje na to, że transakcja polegająca na wniesieniu aportu do spółki – co do zasady – wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. W zależności jednak od tego, czy wkład niepieniężny wnoszony jest do tworzonej nowej spółki, czy też już istniejącej, nieco inna będzie podstawa prawna rozliczenia podatku PCC – wynika z opinii Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Rozliczanie podatku

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o p.c.c., opodatkowaniu podlega umowa spółki. Jeżeli więc wniesienie aportu jest związane z zawarciem umowy założycielskiej spółki, to wtedy powstanie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie, w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.c.c., podatkowi podlegają zmiany umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. Zatem wniesienie aportu skutkujące podwyższeniem kapitału (lub zwiększeniem majątku spółki osobowej), które kwalifikowane jest jako zmiana umowy spółki, wiązać się będzie z koniecznością rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

W sytuacji gdy wniesienie wkładu niepieniężnego wpływa na podwyższenie kapitału zakładowego spółki mającej osobowość prawną, wówczas będzie ona zobowiązana do rozliczenia podatku. Wynika to z art. 4 pkt 2, art. 5 ust. 1 ustawy o p.c.c. W pozostałych natomiast przypadkach podmiotami, na których spoczywa obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obowiązek zapłaty podatku, są strony transakcji.

Podstawa opodatkowania

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o p.c.c., podstawą opodatkowania przy zawarciu umowy spółki jest wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego. W myśl natomiast art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o p.c.c., podstawą opodatkowania przy zamianie umowy spółki jest wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał. Stawka podatku w obu przypadkach wynosi 0,5 proc. podstawy opodatkowania.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK