| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak wprowadzić do ksiąg należności sporne

Jak wprowadzić do ksiąg należności sporne

Dostawcy towarów, którzy skarżą niepłacącego kontrahenta, powinni zapisać to zdarzenie na koncie "Należności z tytułu dostaw usług dochodzonych na drodze sądowej".


W transakcjach handlowych moment przekazania towarów zazwyczaj nie pokrywa się z momentem zapłaty. Dlatego też w takich przypadkach należności od kontrahenta ewidencjonowane są np.: na koncie 201 „Rozrachunki z tytułu dostaw towarów”. Jeżeli firma otrzyma należną kwotę, będzie to odzwierciedlone w jej księgach rachunkowych, np. zapisem: Wn konto 130 „Rachunek bankowy”/Ma konto 201 „Rozrachunki z odbiorcami tytułu dostaw towarów”.Jeśli jednak odbiorca nie chce zapłacić za otrzymany towar, dostawca może skierować sprawę na drogę sadową. Musi jednak odzwierciedlić ten fakt w księgach rachunkowych. Pod datą skierowania powództwa do sądu należy więc przeksięgować należność w ewidencji zapisem: Wn 209 konto „Należności z tytułu dostaw i usług dochodzonych na drodze sądowej”/Ma konto 201 „Rozrachunki z odbiorcami tytułu dostaw towarów”. Zdaniem Anny Kazirod, biegłego rewidenta z Kancelarii Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek w takim przypadku należy utworzyć równolegle odpis aktualizujący wartość tej należności (Wn 767 konto „Odpis z tytułu aktualizacji wartości aktywów niefinansowych”/Ma konto 280 „Odpisy z tytułu aktualizacji wartości”).– Jest to konieczne, gdyż w momencie skierowania sprawy na drogę sadową uznaje się należność za zagrożoną. Dlatego też najczęściej tworzy się odpis na całą kwotę – wyjaśnia nasza rozmówczyni. Dodaje, że nie ma konieczności dokonywania takich odpisów tylko w momencie, gdy należność jest zabezpieczona, np. określonym majątkiem. W takich przypadkach do kwoty zabezpieczenia odpisu się nie tworzy.Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK