| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wartość zapasów do aktualizacji

Wartość zapasów do aktualizacji

Utraconą wartość zapasów materiałów należy uwzględnić w wyniku finansowym danego roku. Może to spowodować konieczność utworzenia aktywów z tytułu podatku odroczonego.


Wartości zapasów, np. materiałów, które jednostka posiada w magazynie, mogą ulegać znacznym zmianom. Należy więc pamiętać o zasadzie ostrożności zawartej w prawie bilansowym, która nakazuje uwzględnić w wyniku finansowym zmniejszenia wartości użytkowej aktywów (w tym również zapasów).

Termin dokonania korekty

Jak wyjaśnia Anna Kazirod, biegły rewident z Kancelarii Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek, obowiązek dokonywania korekt wyceny zapasów materiałów istnieje wyłącznie na dzień bilansowy kończący rok obrotowy. Podkreśla ona jednak, że warto analizować utratę wartości również w przypadku gdy spółka tworzy sprawozdania kwartalne lub przygotowuje informacje do celów zarządczych lub menedżerów różnych szczebli. Nieuwzględnienie znacznych wartości odpisów aktualizujących zniekształci informacje płynące z przedstawianych danych, fałszując obraz sytuacji majątkowej jednostki.

Odpis aktualizacyjny

Odpisy aktualizacyjne tworzy się najczęściej na pomocą konta z zespołu 3 „Odpis aktualizujący wartość zapasów”, zgodnie z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) w korespondencji z kontem 766 „Pozostałe koszty operacyjne”. Generalna zasada mówi, że obniżenie wartości zapasów dokonuje się do ceny sprzedaży netto.

– Należy jednak pamiętać o wiarygodnym określeniu tej wartości – przestrzega biegła rewident z Kancelarii Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek. Dodaje ona, że firmy mogą mieć z tym pewne problemy ze względu na fakt, że wartości określone w cennikach mogą znacznie odbiegać od tych, po których następuje faktyczna realizacja sprzedaży. Należy więc wybrać spośród tych cen wartość najbardziej zbliżoną do tej, po której sprzedaż jest najczęściej realizowana i do niej oszacować wartość odpisu. W praktyce zazwyczaj cena faktycznej sprzedaży jest niższa od cennikowej, np. ze względu na udzielane przez firmę rabaty.

Odpis aktualizujący można jednak odwrócić. Zgodnie z artykułem 35c, należy tego dokonać w momencie, gdy ustaną przyczyny, dla której dany odpis został utworzony. W księgach rachunkowych operację tę należy zapisać: konto Wn 347 „Odpis aktualizujący wartość zapasów”/Ma konto 760 „Pozostałe koszty operacyjne”.

Metody ustalania odpisów

Odpisy aktualizujące wartość zapasów można tworzyć w sposób ogólny, szacując utratę wartości poszczególnych grup, np. materiałów. Natomiast w niektórych przypadkach konieczne jest utworzenie indywidualnych odpisów. Zdaniem Anny Kazirod, wybór jednej z tych metod będzie uzależniony od sposobu prowadzenia ewidencji przez daną firmę, a także od specyfiki zapasów. Należy więc przede wszystkim przeanalizować, czy poszczególne sztuki zapasów mają odmienny charakter lub czy w magazynie znajdują się grupy takich samych lub podobnych asortymentów, które można odpisać zbiorczo.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Podstawa prawna
• Art. 34 ust. 5, art. 35c ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK