| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wierzyciel ściągnie dług

Wierzyciel ściągnie dług

Organy egzekucyjne mogą korzystać z pomocy obcego państwa przy ściąganiu należności pieniężnych. Muszą jednak złożyć wniosek do ministra finansów.


Nowe prawo

Ministerstwo Finansów opracowało projekt w związku ze zmianą wprowadzoną ustawą z dnia 23 czerwca 2006 r. o zmianie ustaw w związku z członkostwem RP w Unii Europejskiej (Dz.U. nr 133, poz. 935) w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zgodnie z projektem, polscy wierzyciele będą mieli obowiązek załączania do kierowanego do ministra finansów wniosku o wystąpienie do obcego państwa o dochodzenie/zabezpieczenie należności zaktualizowanego tytułu wykonawczego. Ponadto ma zostać wprowadzona zasada, że zobowiązanemu, oprócz kopii zagranicznego tytułu wykonawczego, doręczać się będzie także odpis tytułu wykonawczego wystawianego przez ministra finansów na podstawie wniosku obcego państwa o pomoc w egzekucji.

W projekcie określono także szczegółowy tryb postępowania wierzycieli i organów egzekucyjnych przy korzystaniu z pomocy obcego państwa, określając rodzaj i liczbę załączanych do wniosku dokumentów niezbędnych do uzyskania stosownej pomocy.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 22 października i zastąpić rozporządzenie mini- stra finansów z dnia 14 stycznia 2004 r.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK