| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Służebność nie zwalnia z zapłaty

Służebność nie zwalnia z zapłaty

Nie ma możliwości objęcia obowiązkiem podatkowym właścicieli nieruchomości, na rzecz których ustanowiono służebność drogi koniecznej.


Według resortu finansów przepisy nie przewidują solidarnego opodatkowania właściciela nieruchomości, na rzecz których ustanowiono służebność drogi koniecznej z tytułu jej użytkowania, wraz z właścicielem gruntu, przez który przebiega droga. Rada gminy może jednak zwolnić z podatku grunty, przez które przebiega służebność drogi koniecznej – wyjaśnił minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

MF tłumaczy, że zgodnie z art. 3 ustawy o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. nr 94, poz. 431 z późn. zm.) podatnikami tego podatku są m.in. właściciele, posiadacze samoistni, użytkownicy wieczyści gruntów.

Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może zażądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (tzw. drogi koniecznej).

Grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację gospodarstw nie są jednak drogą w rozumieniu załącznika nr 6 do rozpo-rządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków i będą podlegały podatkowi rolnemu.

Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK