| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odroczono kosztowne poprawki w PIT

Odroczono kosztowne poprawki w PIT

Dziś posłowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych mieli przyjąć bądź odrzucić poprawki do nowelizacji ustawy o PIT. Głosowania nie będzie.


Eksperci ostrzegają, że takie zróżnicowanie opodatkowania mogłoby być niezgodne z konstytucją. Osoba, która zarobiła 10 129,30 zł, nie zapłaciłaby podatku w ogóle, zaś ta, która zarobiłaby o 10 gr więcej, musiałaby oddać fiskusowi pełny podatek. Resort finansów krytykuje takie rozwiązanie z jeszcze jednego powodu – motywowałoby ono do ukrywania dochodów, jeżeli osiągnęłyby zaproponowaną w projekcie kwotę.

– To pomysł społecznie słuszny i uzasadniony, ale musimy się zastanowić, czy stać nas by było na jego realizację. Pomysł wygląda bardziej na chwyt wyborczy niż propozycję zmiany, która miałaby szansę realizacji – ocenia Andrzej Marczak, doradca podatkowy z KPMG.

Potrzebny meldunek

Posłowie PiS chcą utrzymania ulg w przypadku sprzedaży mieszkań. Zgodnie z projektem rządowym od 1 stycznia 2007 r. sprzedaż lokali ma być opodatkowana 19-proc. podatkiem od dochodu, zamiast obowiązującego dziś 10 proc. podatku od przychodu. Obecne przepisy przewidują jednak atrakcyjne dla podatników wyjątki. Zwolniony z podatku jest przychód z mieszkania sprzedawanego po 5 latach od jego nabycia. Z ulgi korzysta też sprzedaż mieszkania, jeżeli pieniądze przeznaczone są na zakup innego lokalu. PiS proponuje, by nowe zasady opodatkowania nie dotyczyły sprzedaży mieszkań lub budynków, w których podatnik był zameldowany przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Rozwiązanie to miałoby uchronić przed opodatkowaniem sprzedaży jedynego mieszkania na przykład w sytuacji, gdy chce się kupić większe. Posłowie liczą, że podatek dotknie tylko osób trudniących się zarobkowym handlem mieszkaniami.

– Mam mieszane uczucia do tego rozwiązania. Znacznie lepszym pomysłem byłoby proste zwolnienie z podatku pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania, które przeznaczone zostaną na zakup innego lokalu – uważa Andrzej Marczak.

PiS proponuje także utrzymanie ryczałtu ewidencjonowanego (z kilkoma istotnymi zmianami) i karty podatkowej. Po przekroczeniu 150 tys. euro przychodu (a nie 250 tys. euro, jak jest dzisiaj) przedsiębiorca traciłby prawo do opodatkowania w formie ryczałtu. Ogólne zasady opodatkowania musiałby zacząć stosować od następnego miesiąca, a nie od nowego roku podatkowego, jak jest teraz.

- Skrócenie terminu do przejścia na zasady ogólne po przekroczeniu określonego progu przychodów wpłynie na planowanie podatkowe firm. Podatnicy będą musieli szybko reagować, na przykład po zawarciu jednej większej transakcji – mówi Andrzej Dębiec, partner w kancelarii Lovells.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK