| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Interpretacje od 1 stycznia 2005 r.

Interpretacje od 1 stycznia 2005 r.

Rząd postanowił, że zawarte w ustawie przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, dotyczące wiążących interpretacji prawa podatkowego, wejdą w życie tak jak wynika to z tych przepisów oraz jak chcą przedsiębiorcy, czyli od 1 stycznia 2005 r., a nie jak chciało Ministerstwo Finansów od kwietnia 2005 r. - poinformował minister finansów Mirosław Gronicki.

Zgodnie z przepisami, które mają wejść w życie 1 stycznia 2005 r., przedsiębiorca będzie miał prawo uzyskać w jego indywidualnej sprawie pisemną informację o zakresie stosowania prawa podatkowego. Jednocześnie ustawa stanowi, że przedsiębiorca nie może być obciążany jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Oznacza to, że inaczej niż dziś, w przypadku błędnych wyjaśnień, nie będzie trzeba płacić nie tylko karnych odsetek, ale także zaległego podatku, jeśli zaległość spowodowana będzie tymi wyjaśnieniami. Ostatnio jednak Ministerstwo Finansów zaczęło zabiegać o przesunięcie terminu wejścia tych przepisów w życie, m.in. w związku ze skierowaniem do Sejmu projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Miało to dać czas urzędom skarbowym na dostosowanie się do nowych regulacji.

Teraz resort finansów zrezygnował z przedłużenia vacatio legis i wyraził zgodę na wprowadzenie przepisów dotyczących wiążącej interpretacji podatkowej już od 1 stycznia 2005 r. Minister Mirosław Gronicki poinformował po posiedzeniu rządu, że wśród prawników są obawy, że wiążąca interpretacja prawa podatkowego może doprowadzić do komplikacji przy stosowaniu obowiązujących przepisów prawa.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK