| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy chcą rekompensaty

Gminy chcą rekompensaty

Gminy na Śląsku domagają się rekompensaty za utratę dochodów w związku z suszą i nowelizacji ustawy o podatku rolnym.


Rekompensat z tytułu ulg i zwolnień w podatku rolnym, jakie zastosowały gminy na mocy rządowej uchwały Program pomocy dla gospodarstw rolnych w celu złagodzenia skutków suszy, domaga się od rządu Zgromadzenie Związku Gmin Śląska Opolskiego. Program rządu zalecał gminom zastosowanie ulg i zwolnień w podatku rolnym, powołując się na art. 13c ustawy o podatku rolnym.

Jak podkreślają samorządowcy ze Śląska, rząd zalecił zastosować ulgi, ale nie przyznał na ten cel żadnych dodatkowych środków. W związku z tym, aby uniknąć utraty dochodów, w przyszłości proponują nowelizację ustawy o podatku rolnym. W przyjętej uchwale chcą, aby do art. 13c dopisać ustęp 4 nakazujący rządowi zwrot utraconych dochodów z tytułu przyjętego programu pomocy. Jak powiedział Gazecie Prawnej dr Michał Bitner z Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych UW, gminy obecnie nie mają żadnej podstawy prawnej do żądania rekompensat.

– Uchwała Rady Ministrów mogła jedynie zalecać, aby samorządy stosowały ulgi przedmiotowe, które miały prawo zastosować na mocy ustaw. Ale z tytułu ulg czy obniżek w podatkach stanowiących dochód gminy nie mogą domagać się zwiększenia należnej im kwoty subwencji. To, czy gmina zastosuje ulgę lub zwolnienie w podatku, zależy wyłącznie od jej uznania. Nie można natomiast mówić w tym przypadku o jakimkolwiek roszczeniu prawnym – powiedział dr Michał Bitner.

Łukasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK