| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy zapłacą za błędy w przepisach

Podatnicy zapłacą za błędy w przepisach

Faktury elektroniczne miały ułatwić podatnikom życie i pozwolić na oszczędności w prowadzeniu działalności. Tymczasem pojawiają się pierwsze przypadki kwestionowania e-faktur przez urzędników skarbowych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Dobre, ale niebezpieczne

Wadliwe przepisy mogą narazić podatników na kłopoty.

– Ponieważ dysponowanie oryginałem faktury VAT jest jedynym dokumentem uprawniającym do odliczenia podatku, konsekwencje finansowe rezygnacji z odpowiedniego oznaczania faktur mogą być bardzo dotkliwe – podkreśla Inarda Bielińska. Potwierdza to Ernest Frankowski. Dodaje, że znane są już przypadki, kiedy to naczelnicy urzędów skarbowych kwestionują e-faktury z powodu niespełniania przez nie wymogów właściwych raczej dla faktur papierowych.

Odmiennego zdania jest Cezary Przygodzki, który twierdzi, że organ podatkowy nie ma podstaw do pozbawiania podatnika prawa do odliczenia VAT z faktury elektronicznej, która nie spełnia niektórych wymogów z rozporządzenia o fakturach. Potwierdza jednak, że podatnikowi mogą grozić sankcje karne skarbowe za wadliwie wystawioną fakturę. Zdaniem resortu finansów, wadliwa jest każda faktura wystawiona niezgodnie z przepisami.
Efekty tych problemów są widoczne. Duża część podatników nie zdecydowała się na wystawianie e-faktur. Przepisy o e-fakturach trzeba zatem szybko zmienić. Do tego czasu jedynym sposobem zabezpieczenia interesu podatnika jest wystąpienie o wydanie wiążącej interpretacji, co do treści e-faktury (por. treść interpretacji opolskiego urzędu skarbowego z 24 kwietnia 2006 r. nr PP/443-4-1-GK/06).

Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK