| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie można poprawiać deklaracje

Będzie można poprawiać deklaracje

Podatnicy sprawdzani przez organy kontroli skarbowej będą mogli w ciągu 14 dni od doręczenia protokołu kontroli korygować deklaracje.


Zmiana prawa

Od 1 stycznia 2005 roku podatnicy mogą korygować deklaracje w okresie od zakończenia kontroli podatkowej do czasu wszczęcia postępowania podatkowego. W przypadku kontroli skarbowej takiej możliwości dotychczas nie było. Organ kontroli skarbowej najpierw wszczyna postępowanie kontrolne i dopiero w jego ramach może przeprowadzić kontrolę podatkową, która zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu.

Ostatnia zmiana w ustawie o kontroli skarbowej daje możliwość korekty. Zgodnie z nowelizacją uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem. Kontrolowany będzie jednak mógł w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Taka korekta będzie prawnie skuteczna. Kontrolujący będzie jednak musiał wskazać w protokole kontroli, że chce z takiej możliwości skorzystać. Jeżeli kontrolowany skorzysta z prawa do korekty, musi najpóźniej w terminie 3 dni zawiadomić o tym organ kontroli skarbowej. W pisemnym uzasadnieniu oprócz przyczyn korekty będzie musiał wskazać, że korekta deklaracji jest związana z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej. Organ podatkowy niezwłocznie będzie musiał poinformować właściwy organ kontroli skarbowej o złożeniu korygującej deklaracji.

Uprawnienie do skorygowania deklaracji tak jak w przypadku Ordynacji podatkowej będzie przysługiwać nadal po zakończeniu postępowania kontrolnego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Omawiane regulacje zawiera uchwalona 22 września 2006 r. ustawa o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie innych ustaw, która czeka obecnie na podpis prezydenta.

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK