| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można rozliczyć podatek bez zgody Rady UE

Można rozliczyć podatek bez zgody Rady UE

Państwa unijne mogą samodzielnie wprowadzać obowiązek rozliczenia VAT od dostaw robót budowlanych. Dotychczas procedura ta mogła być stosowana tylko za zgodą Rady UE.


Zmiana prawa

Rada Unii Europejskiej przyjęła 24 lipca 2006 r. Dyrektywę 2006/69/WE zmieniającą Dyrektywę 77/388/EWG. Jak wyjaśniła nam Anna Stachura, ekspert w Zespole VAT firmy Deloitte, głównym celem tej zmiany jest uproszczenie procedur wynikających z art. 27 VI Dyrektywy przy wprowadzaniu środków służących zwalczaniu uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania. Po zmianach VI Dyrektywa przewiduje możliwość wprowadzenia przez państwa członkowskie obowiązku rozliczenia podatku należnego przez nabywcę (na zasadach samonaliczenia) w przypadkach wymienionych w art. 20 ust. 4 akapit 7 lit. c) VI Dyrektywy. Dotyczy to m.in. dostaw robót budowlanych, nieruchomości, złomu. Ponadto, zmiany wprowadzają możliwość przyjęcia przez państwa członkowskie środków dla zapewnienia, że podstawą opodatkowania w odniesieniu do dostawy towarów i usług jest wartość wolnorynkowa (taka możliwość może być zastosowana również w szczegółowo określonych w VI Dyrektywie sytuacjach).

– Środki takie do tej pory mogły być zastosowane przez państwa członkowskie w oparciu o wydane przez Radę indywidualne upoważnienie w trybie art. 27 VI Dyrektywy. Państwo członkowskie musiało złożyć wniosek do Komisji Europejskiej, ta zaś po rozpatrzeniu przekazywała go do Radzie. Aby upoważnienie mogło zostać wydane, potrzeba była jednomyślna zgoda członków Rady. Procedura ta była długotrwała – argumentowała Anna Stachura.
Po zmianach państwa członkowskie mogą wprowadzać takie środki w ramach implementacji VI Dyrektywy, bez powiadamiania Komisji Europejskiej i zgody Rady. Ponadto, wprowadzono zmiany w zakresie podstawy opodatkowania wartości zwolnionego złota inwestycyjnego.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK