| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W Sejmie nowe odliczenia dla rodziców

W Sejmie nowe odliczenia dla rodziców

Już trzy warianty ulg podatkowych związanych z wychowywaniem dzieci zawiera projekt nowelizacji ustawy o PIT, który czeka w Sejmie na drugie czytanie.


Zmiana prawa

Odliczenia podatkowe dla rodzin wychowujących dzieci przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz złożone do niego poprawki poselskie.

Zgodnie z założeniami rządu w rozliczeniu za 2007 rok podatnicy uzyskujący dochody opodatkowane na ogólnych zasadach mogliby odliczyć od podatku kwotę równą iloczynowi liczby wychowywanych dzieci i kwoty zmniejszającej podatek. W 2007 roku miałaby ona wynieść 572,54 zł. Ulga ma przysługiwać rodzicom wychowującym co najmniej troje dzieci.

Ulga na każde dziecko

Odliczenie dotyczyłoby łącznie obojga małżonków, ale kwota odliczana byłaby od podatku jednego z nich lub obojga w określonych przez nich proporcjach. W przypadku rodziców rozwiedzionych lub po orzeczeniu separacji odliczenie przysługiwałoby wyłącznie temu rodzicowi, u którego dziecko faktycznie przebywa.

Modyfikację rozwiązania rządowego zaproponowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Podczas prac w sejmowej Komisji Finansów Publicznych złożyli poprawkę do projektu nowelizacji ustawy. Na podstawie art. 27f w brzmieniu wynikającym z poprawki podatnicy mieliby prawo odliczyć kwotę stanowiącą iloczyn kwoty 120 zł oraz liczby wychowywanych własnych lub przysposobionych dzieci. Odliczenie opierałoby się na kwocie niższej niż tzw. kwota wolna od podatku (jak w propozycji rządowej), ale objęłoby każde posiadane dziecko.

Inne zasady odliczenia od podatku przysługującego w związku z posiadanymi dziećmi proponują posłowie Platformy Obywatelskiej. Odliczenie przysługiwałoby rodzicom i opiekunom prawnym dzieci, które spełniałyby określone w ustawie kryteria. Jeżeli podatnik wychowywałby jedno dziecko, podatek po obliczeniu można by zmniejszyć o kwotę 50 zł. Jeżeli wychowywałby więcej niż jedno dziecko, mógłby odliczyć po 100 zł na każde kolejne dziecko.

Odliczenie miałoby zmniejszać kwotę podatku podatników rozliczających się samodzielnie, łączną kwotę podatku określonego na imię obojga małżonków rozliczających się łącznie lub kwotę podatku osoby samotnie wychowującej dzieci. Odliczenie nie przysługiwałoby, gdy przynajmniej do jednego z małżonków osoby wychowującej dzieci lub jej dziecka miałyby zastosowanie przepisy o 19-proc. podatku liniowym lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Iloraz rodzinny

Przepisy pozwalające na zmniejszenie obciążeń podatników wychowujących dzieci proponuje także Liga Polskich Rodzin. Rozwiązanie nie polega na klasycznym odliczeniu, tylko sposobie obliczenie podatku. Chodzi o umożliwienie zastosowania tzw. ilorazu rodzinnego (zamiast obowiązującego dziś tzw. ilorazu małżeńskiego, czyli wspólnego rozliczenia się z małżonkiem).

Dochód małżonków posiadających dzieci byłby sumowany, a następnie dzielony przez liczbę członków rodziny. Obliczony od tej kwoty podatek (z uwzględnieniem kwoty wolnej) mnożony byłby przez dwa.

TRZY WARIANTY JEDNEJ ULGI
Projekt rządowy
• Ulga dla osób, które mają co najmniej troje dzieci
• Odliczenie – 572,54 zł na każde dziecko
Projekt PO
• Nie określono minimalnej liczby dzieci uprawniającej do ulgi
• Odliczenie 50 zł na pierwsze dziecko i po 100 zł
na każde kolejne
Poprawka PiS
• Nie ma minimalnej liczby dzieci uprawniającej do ulgi
• Odliczenie 120 zł na każde dziecko

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK