| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Znamy już nowe limity na 2007 rok

Znamy już nowe limity na 2007 rok

Firmy znają już przyszłoroczne limity decydujące o sposobie opodatkowania. Pułap obrotów uprawniających do zwolnienia VAT nieznacznie wzrósł i wyniesie 39 700 zł. Księgi rachunkowe zaprowadzą podatnicy, którzy zarobili ponad 3 186 800 zł.


Nowe prawo

Małe firmy znają już wysokość limitów, od których zależy wysokość podatków, jakie zapłacą w przyszłym roku. Ich ustalenie umożliwiają opublikowane w ostatni piątek i poniedziałek tabele kursów średnich Narodowego Banku Polskiego.

Od 1 stycznia 2007 r. VAT muszą zacząć płacić podatnicy, którzy w 2006 roku uzyskali obrót przekraczający 39 700 zł. Tyle w 2007 roku wyniesie bowiem limit zwolnienia podmiotowego VAT. W 2006 roku limit ten wynosił 39 200 zł. Oznacza to wzrost o 500 zł. Natomiast o nieco ponad 50 tys. zł wzrósł limit zobowiązujący osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie do zaprowadzenia ksiąg. Zmianie uległy także niektóre inne limity podatkowe.

Zwolnienie z VAT…

Zasady zwolnienia z VAT reguluje art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Od VAT zwolnieni są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się podatku.

Limit przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 100 zł. W tym roku pierwszym dniem roboczym października był poniedziałek – 2. Średni kurs euro wynosił tego dnia 3,9745 zł. Aby wyliczyć limit zwolnienia, wystarczy pomnożyć 10 000 euro przez średni kurs euro, czyli 3,9745 zł, co daje 39 745 zł (10 000 x 3,9745 = 39 745). Kwotę tę trzeba zaokrąglić do 100 zł. Dlatego limit zwolnienia na 2007 rok wyniesie 39 700 zł. Trzeba jednak pamiętać, że taki limit zwolnienia dotyczy wyłącznie podatników, którzy kontynuują działalność. Jeśli podatnik zaczyna wykonywać czynności opodatkowane w ciągu roku, zwolnienie przysługuje do momentu przekroczenia w danym roku limitu obrotu w proporcji do okresu prowadzenia w tym roku działalności.

…dla małych podatników

To nie jedyny taki limit w VAT. Artykuł 2 pkt 25 przewiduje, że za tzw. małego podatnika uważany jest podatnik VAT:
• u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro,
• prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami powierniczymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 30 000 euro.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK