| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą niższe limity udziałów

Będą niższe limity udziałów

Zmniejszenie z 25 do 10 proc. udziału spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o CIT.


Zmiana prawa

Propozycje modyfikacji obowiązujących obecnie regulacji zawarte są w rządowym projekcie nowelizacji CIT (druk sejmowy nr 733). Dotyczą art. 10 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Proponowane zmiany są konieczne ze względu na przepisy Dyrektywy Rady nr 2005/19/WE z 17 lutego 2005 r. zmieniającej Dyrektywę Rady 90/434/EWG w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów, dotyczących spółek różnych państw członkowskich, których termin implementacji upływa z końcem 2006 roku.

Proponuje się zmianę procentowego udziału spółki przejmującej w kapitale spółki przekazującej. Obecnie obowiązuje wymóg posiadania 25 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej w przeliczeniu na prawa głosu. Projekt zakłada zmniejszenie tego udziału do 10 proc. bez przeliczania na prawa głosu. Do 31 grudnia 2008 r. jednak udział ten będzie wynosił 15 proc. Dlatego też niezbędne jest wprowadzenie przepisu przejściowego.

Konieczne jest ponadto ujednolicenie terminologii w odniesieniu do rezydencji spółek z państwa członkowskiego. Oprócz tego niezbędne jest rozszerzenie kategorii dochodów o ustaloną na dzień podziału nadwyżkę nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej.

Rządowy projekt zmian w CIT oczekuje w Sejmie na drugie czytanie.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK