| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korzystniejsze warunki dla szybkiej sprzedaży

Korzystniejsze warunki dla szybkiej sprzedaży

Zmiana opodatkowania sprzedaży nieruchomości będzie korzystna dla tych, którzy chcą sprzedać kupione niedawno mieszkanie i nie planują nabycia innego lokalu.


Zmiana prawa

Jeżeli ktoś chce kupić mieszkanie i szybko sprzedać je z zyskiem, powinien poczekać aż w życie wejdzie proponowana przez rząd nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Projekt czekający na drugie czytanie w Sejmie przewiduje zmianę zasad opodatkowania sprzedaży mieszkań. Obecnie podatek z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych wynosi 10 proc. przychodów. Przepisy przewidują jednak wyjątki. Zwolniony z podatku jest przychód z mieszkania sprzedawanego po 5 latach od jego nabycia. Z ulgi korzysta też sprzedaż mieszkania, jeżeli pieniądze zostaną przeznaczone na zakup innego lokalu.

Rządowy projekt przewiduje zastąpienie podatku od przychodu podatkiem od dochodu ze sprzedaży. Podatnik będzie miał możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu. Zmiana ucieszy podatników, którzy np. ze względu na trudną sytuację życiową muszą sprzedać nowo zakupioną nieruchomość nawet poniżej kosztu nabycia.
– Nowe zasady będą korzystne dla podatników, którzy chcą lub muszą sprzedać mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego zakupu, nie osiągają przy takiej transakcji dużych zysków oraz nie zamierzają reinwestować pieniędzy w nabycie nowego lokalu – mówi Andrzej Marczak, doradca podatkowy z KPMG. Jego zdaniem opodatkowanie dochodu ze sprzedaży zamiast przychodu jest krokiem w dobrym kierunku. Powinny jednak pozostać ulgi dla podatników, którzy pieniądze chcą przeznaczyć na kupno nowego mieszkania.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości proponują poprawki do rządowego projektu zmian. Uważają, że należy utrzymać ulgę w przypadku sprzedaży mieszkań. Nowe zasady opodatkowania ograniczyłyby – zwłaszcza młodym, rozwijającym się rodzinom – możliwość zamiany lokali na większe (poprzez sprzedaż starych mieszkań i zakup innych). Zgodnie z poselską poprawką 19-proc. podatek od dochodu ze sprzedaży mieszkania nie dotyczyłby zbycia lokalu lub budynków, w którym podatnik był zameldowany przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Zmiana zasad opodatkowania sprzedaży nieruchomości będzie możliwa, jeżeli nowelizacja zostanie uchwalona i opublikowana do końca listopada. Przewiduje ona bowiem także zmiany niekorzystne dla podatników.

Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK