| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcy chcą e-deklaracji

Przedsiębiorcy chcą e-deklaracji

Z możliwości wysyłania e-deklaracji skorzystało w ciągu tygodnia ponad 150 przedsiębiorców spośród 7,5 tys. uprawnionych.


Z danych, które otrzymała Gazeta Prawna z Ministerstwa Finansów wynika, że przedsiębiorcy do końca września złożyli 153 zawiadomienia o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej oraz o osobie upoważnionej do składania i podpisywania deklaracji w formie elektronicznej (ZAW-E1) oraz 9 zawiadomień ZAW-E2, które muszą przesłać osoby upoważnione, aby móc przesyłać e-deklaracje. Z danych resortu wynika również, że sześć osób upoważnionych przez podatników otrzymało potwierdzenie, natomiast kolejne trzy oczekują na potwierdzenie certyfikatu.

– To bardzo dużo. Jestem zaskoczony. W praktyce możliwość składania e-deklaracji powstała zaledwie 21 września i dotyczyła tylko dwóch rodzajów e-deklaracji. Jak na 7 dni roboczych, to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że aby móc złożyć e-deklaracje podatnik musiał zdecydować się i zawiadomić urząd skarbowy nie później niż do 25 sierpnia, czyli w ciągu 10 dni od wejścia w życie ustawy – powiedział Gazecie Prawnej Tadeusz Ołdakowski, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie e-deklaracjami firm obsługiwanych przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe, można by się spodziewać o wiele więcej wniosków. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać w opóźnieniach we wprowadzaniu odpowiednich rozporządzeń. Akty wykonawcze, które powinny być gotowe 16 sierpnia, pojawiły się dopiero 21 września, czyli ponad miesiąc po terminie.

Łukasz Zalewski

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »