| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowi łatwiej wycenią aktywa firm

Księgowi łatwiej wycenią aktywa firm

Kolejna interpretacja, którą wkrótce ma przyjąć Komisja Europejska, będzie dotyczyła wyceny aktywów firm w trakcie roku.


Niedługo możemy spodziewać się przyjęcia przez Komisję Europejską kolejnej interpretacji – IFRIC 10 „Utrata wartości aktywów i raportowanie śródroczne”. Interpretacja wyjaśni, że Międzynarodowe Standardy Rachunkowości numer: 36 „Utrata wartości aktywów trwałych” i 39 „Instrumenty finansowe”, są przepisami szczegółowymi.

Interpretacja dotyczyć będzie zapewne lat obrotowych rozpoczynających się po 1 listopada 2006 r.
Biegły rewident Anna Sirocka, partner w dziale audytu Ernst & Young, wyjaśnia, że MSR 36 wymaga oceny na każdą datę bilansową, czy występują przesłanki utraty wartości przez wartość firmy (niezależnie od wymogu przeprowadzania corocznego testu) i zabrania odwracania spisanej wartości firmy.

– Podobnie MSR 39 nakłada obowiązek oceny na każdą datę bilansową, czy występują przesłanki utraty wartości przez instrumenty kapitałowe sklasyfikowane jako dostępne do sprzedaży i nienotowane instrumenty kapitałowe, które nie są wykazywane po wartości godziwej (np. po koszcie nabycia) i zabrania odwracania rozpoznanych z tego tytułu strat – dodaje nasza rozmówczyni.

Na przykład jeżeli w trakcie roku nastąpi utrata wartości akcji (obcych), wtedy na koniec roku nie można tego odwrócić.

Zabrania tego MSR 39 „Instrumenty finansowe”: ujęcie i wycena. Częstotliwość sprawozdawczości ma wpływ na wyniki finansowe wykazywane przez poszczególne firmy.

Wysokość rozpoznanych strat z tytułu utraty wartości może różnić się pomiędzy podmiotami w zależności od dat bilansowych i częstotliwości sprawozdawczości i jeżeli taka różnica raz powstanie, to będzie istnieć.

Agnieszka Pokojska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Nawrocki

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »