| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za wino trzeba płacić akcyzę

Za wino trzeba płacić akcyzę

Wino kupione w niemieckim sklepie internetowym przez osobę fizyczną i przysłane do kraju, np. pocztą, podlega akcyzie w Polsce. Nawet wówczas, gdy akcyzę zapłacono w Niemczech.


Zgodnie ze stanowiskiem ministra finansów wyrażonym w odpowiedzi na interpelację poselską, jeżeli osoba fizyczna nabywa wyroby akcyzowe z akcyzą zapłaconą na terenie państwa członkowskiego i wyroby te są jej dostarczane na terytorium kraju, to takie nabycie – stosownie do art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) – może być dokonane wyłącznie za pośrednictwem przedstawiciela podatko- wego. Przedstawiciela takiego na terytorium kraju wyznacza sprzedawca.

Przedstawicielem podatkowym może być wyłącznie prowadzący skład podatkowy albo zarejestrowany handlowiec, który uzyska zezwolenie na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego na terytorium kraju. Zezwolenie na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego wydaje naczelnik urzędu celnego na pisemny wniosek sprzedawcy. Obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje z dniem dostarczenia tych wyrobów do odbiorcy na terytorium kraju.

Według Ministerstwa Finansów, osoby fizyczne nabywające wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego, od których nie została zapłacona polska akcyza w należnej wysokości, a które są im dostarczane na terytorium kraju, naruszają przepisy ustawy o akcyzie i mogą podlegać kontroli. Uszczuplenie w podatku akcyzowym w przypadku jednej butelki wina o pojemności 0,75 l, bez względu na jego wartość, wyniesie 1,02 zł.

Dodatkowo wskazano, że akcyzie nie podlegają, stosownie do art. 56 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego nabywane przez osobę fizyczną i przywożone przez tę osobę osobiście na własny użytek. Limit przywozu na własny użytek w przypadku win i napojów pośrednich wynosi 90 litrów, w tym dla win musujących 60 litrów, zaś dla produktów pośrednich 20 litrów.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK