| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Znów spór o uprawnienia księgowych

Znów spór o uprawnienia księgowych

Senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych zarekomendowała senatorom przyjęcie poprawek do nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym i ustawy o rachunkowości, dających m.in. prawo sporządzania wszystkich deklaracji i zeznań podatkowych osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe.

W toku senackiej dyskusji nad nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości, sprawozdawca Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych Mieczysław Mietła zarekomendował senatorom przyjęcie poprawek zgłoszonych do obu nowelizowanych ustaw, a wśród nich wzbudzającą najwięcej emocji poprawkę mającą na celu rozszerzenie uprawnień osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe o możliwość sporządzania wszystkich deklaracji i zeznań podatkowych.
Jak argumentował senator Mietła, przyjęcie takiej poprawki spowoduje, że zwiększy się dostęp obywateli do podmiotów, które profesjonalnie będą mogły wypełniać zeznania podatkowe, oraz nastąpi likwidacja funkcjonującej obecnie szarej strefy.
Zgodnie z obowiązującą ustawą o doradztwie podatkowym osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą również prowadzić księgi i ewidencje podatkowe oraz sporządzać zeznania i deklaracje na podstawie danych wynikających z tych ksiąg. Tyle że czynności tych nie uważa się za czynności doradztwa podatkowego. W rezultacie – w opinii senatora M. Mietły – księgowy z certyfikatem może dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą prowadzić księgi i ewidencje podatkowe oraz sporządzać deklaracje podatkowe, co jest często trudne i skomplikowane. Natomiast nie może wykonać czynności dużo prostszej, tj. wypełnić zeznania np. emerytowi, który chce skorzystać z ulgi podatkowej.
Ponadto Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiada się m.in. za przyjęciem poprawki stanowiącej, że podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są obowiązane do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego.
Jak dowiedzieliśmy się w sekretariacie Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych, głosowanie nad uchwałą Senatu w sprawie poprawek zgłoszonych do nowelizacji omawianych ustaw odbędzie się dzisiaj.
Aneta Mościcka


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK