| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik musi udowodnić swoje racje

Podatnik musi udowodnić swoje racje

To na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, z jakich źródeł pochodzą jego przychody. Organ podatkowy ma prawo i obowiązek je ocenić.


W wyniku postępowania kontrolnego organy podatkowe zarzuciły podatniczce, że wydała znacznie więcej niż miała. Okazało się, że kupiła mieszkanie. Wartość transakcji wraz z remontem wyniosła ok. 70 tys. zł. Po zliczeniu przychodów organy podatkowe wykazały, że zabrakło 7 tys. zł do pokrycia wydatków. Uwagę organów podatkowych zwróciła właśnie ta kwota i liczba darowizn wykazywanych przez podatniczkę w ubiegłych latach. Mimo że podatniczka tłumaczyła, że pieniądze dostała od narzeczonego (przyszłego męża) i jego matki (obecnej teściowej), w ocenie organów wyjaśnienia te były niewiarygodne. Ich zdaniem w momencie zawierania umów darowizn darczyńcy byli osobami obcymi, a podatniczka nie wykazała, jakie były przyczyny czy powody ustanowienia darowizn. W tej sytuacji sporne 7 tys. opodatkowały zryczałtowanym podatkiem jako przychód nieznajdujący pokrycia w ujawnionych źródłach.Racji skarżącej nie przyznał ani sąd I instancji, ani Naczelny Sąd Administracyjny. Oddalając skargę kasacyjną NSA podkreślił, że organy podatkowe miały prawo ocenić dowody zgromadzone w sprawie i wskazać te, które uznają za wiarygodne. Natomiast na podatniczce jako stronie postępowania ciążył obowiązek dowodowy. To ona jako strona powinna przedstawić wszelkie dowody na potwierdzenie swoich racji. Wyrok jest prawomocny.Sygn. akt IIFSK 1239/05Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kasprzak

Doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK