| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rachunkowość. Sprawozdania finansowe

Rachunkowość. Sprawozdania finansowe

Zmienione dyrektywy dotyczące rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych firm wymagają wprowadzenia obowiązku publikacji oświadczeń o ładzie korporacyjnym.

 
Polska musi zacząć przygotowania do wprowadzenia przepisów Dyrektywy 2006/ 46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 14 czerwca 2006 r. dotyczącej sprawozdań finansowych.

Jak wyjaśnia dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów Joanna Dadacz, będzie to wymagało rozszerzenia dotychczas wymaganego zakresu informacji prezentowanych w załączniku nr 1 do ustawy w części „Dodatkowe informacje i objaśnienia”.

Większa przejrzystość

Dzięki temu podniesiona zostanie przejrzystość transakcji przeprowadzanych z jednostkami powiązanymi, a także operacji pozabilansowych, które są niezbędne przy ocenie sytuacji jednostki. Zmiany wynikające z dyrektywy będą również dotyczyć obowiązku publikacji wraz ze sprawozdaniem finansowym oświadczenia dotyczącego ładu korporacyjnego stosowanego przez jednostkę.

– Wymogi wynikające z dyrektywy dotyczą m.in. obowiązku zawarcia w sprawozdaniu z działalności jednostek, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, oświadczenia o stosowanych przez jednostki zasadach ładu korporacyjnego. Pod warunkiem, że nie zostało ono sporządzone w formie odrębnego dokumentu – wyjaśnia nasza rozmówczyni. Dodaje, że zmiany te zostaną implementowane do ustawy o rachunkowości w korelacji ze znowelizowaną obecnie ustawą o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, w ramach której zostanie przygotowane nowe rozporządzenie. Będzie ono określać rodzaj, zakres i formę informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych lub będących przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku oficjalnych notowań giełdowych.

Informacje w regulaminie

– Z kolei w odniesieniu do emitentów papierów wartościowych dopuszczonych lub będących przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie wyłącznie do obrotu na rynku giełdowym niebędącym rynkiem oficjalnych notowań giełdowych lub na rynku pozagiełdowym informacje te zostaną uwzględnione w regulaminach tych rynków – wyjaśnia Joanna Dadacz. Podmiotem odpowiedzialnym za ten proces jest Komisja Nadzoru Finansowego.

Nowe unijne przepisy powinny być wprowadzone do 5 września 2008 r.

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK