| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rachunkowość. Sprawozdania finansowe

Rachunkowość. Sprawozdania finansowe

Zmienione dyrektywy dotyczące rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych firm wymagają wprowadzenia obowiązku publikacji oświadczeń o ładzie korporacyjnym.

 
Polska musi zacząć przygotowania do wprowadzenia przepisów Dyrektywy 2006/ 46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z 14 czerwca 2006 r. dotyczącej sprawozdań finansowych.

Jak wyjaśnia dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów Joanna Dadacz, będzie to wymagało rozszerzenia dotychczas wymaganego zakresu informacji prezentowanych w załączniku nr 1 do ustawy w części „Dodatkowe informacje i objaśnienia”.

Większa przejrzystość

Dzięki temu podniesiona zostanie przejrzystość transakcji przeprowadzanych z jednostkami powiązanymi, a także operacji pozabilansowych, które są niezbędne przy ocenie sytuacji jednostki. Zmiany wynikające z dyrektywy będą również dotyczyć obowiązku publikacji wraz ze sprawozdaniem finansowym oświadczenia dotyczącego ładu korporacyjnego stosowanego przez jednostkę.

– Wymogi wynikające z dyrektywy dotyczą m.in. obowiązku zawarcia w sprawozdaniu z działalności jednostek, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, oświadczenia o stosowanych przez jednostki zasadach ładu korporacyjnego. Pod warunkiem, że nie zostało ono sporządzone w formie odrębnego dokumentu – wyjaśnia nasza rozmówczyni. Dodaje, że zmiany te zostaną implementowane do ustawy o rachunkowości w korelacji ze znowelizowaną obecnie ustawą o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, w ramach której zostanie przygotowane nowe rozporządzenie. Będzie ono określać rodzaj, zakres i formę informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych lub będących przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku oficjalnych notowań giełdowych.

Informacje w regulaminie

– Z kolei w odniesieniu do emitentów papierów wartościowych dopuszczonych lub będących przedmiotem ubiegania się o dopuszczenie wyłącznie do obrotu na rynku giełdowym niebędącym rynkiem oficjalnych notowań giełdowych lub na rynku pozagiełdowym informacje te zostaną uwzględnione w regulaminach tych rynków – wyjaśnia Joanna Dadacz. Podmiotem odpowiedzialnym za ten proces jest Komisja Nadzoru Finansowego.

Nowe unijne przepisy powinny być wprowadzone do 5 września 2008 r.

Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK