| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższe stawki pod ścisłą kontrolą

Niższe stawki pod ścisłą kontrolą

Podatnicy kupujący oleje opałowe objęte niższymi stawkami akcyzy będą musieli składać oświadczenia o przeznaczeniu tych olejów.


Zmiana prawa

Ministerstwo Finansów opublikowało dwa projekty rozporządzeń. Jeden zmienia rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, a drugi – rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
W pierwszym rozporządzeniu najważniejsze zmiany dotyczą składania oświadczeń i miesięcznych zestawień oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych wyrobów. Składanie tych dokumentów będzie dotyczyło wszystkich olejów zużywanych na cele opałowe, w stosunku do których mają zastosowanie obniżone stawki akcyzy. Warunek złożenia oświadczenia będzie uprawniał do zastosowania niższej stawki podatku.

Kolejne zmiany dotyczą określenia stawki akcyzy na rozpuszczalniki i rozcieńczalniki oraz na środki zapobiegające zamarzaniu zawierające w swym składzie alkohol etylowy. Rozporządzenie w tym zakresie zakłada, że dotychczasowa zerowa stawka podatku akcyzowego zostanie zastąpiona stawką w wysokości 4550 zł od 1 hl 100-proc. alkoholu etylowego zawartego w tych wyrobach.

W drugim projekcie MF określiło skażalniki oraz ich ilość niezbędną do skażenia alkoholu etylowego. Ponadto warunkiem stosowania zwolnień od akcyzy do rozcieńczalników, rozpuszczalników, środków zapobiegających zamarzaniu i innych wyrobów wytworzonych z wykorzystaniem alkoholu skażonego nabywanych ze składu podatkowego na terytorium kraju będzie m.in.: złożenie prowadzącemu skład oświadczenia o przeznaczeniu tych wyrobów, przekazywanie przez prowadzącego skład miesięcznych zestawień otrzymanych oświadczeń.
Oba rozporządzenia mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

CEL WPROWADZANYCH ZMIAN
Zmiany zaproponowane przez resort finansów mają na celu:
• wyeliminowanie nadużyć związanych z niewłaściwym wykorzystywaniem olejów opałowych,
• ułatwienie kontroli i ścigania przestępstw związanych z nielegalnym wyrobem i wprowadzeniem do obrotu napojów spirytusowych stanowiącym zagrożenie dla odbiorców,
• ograniczenie nieprawidłowości związanych z wykorzystaniem wyrobów niedozwolonych do celów spożywczych.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK