| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niższe stawki pod ścisłą kontrolą

Niższe stawki pod ścisłą kontrolą

Podatnicy kupujący oleje opałowe objęte niższymi stawkami akcyzy będą musieli składać oświadczenia o przeznaczeniu tych olejów.


Zmiana prawa

Ministerstwo Finansów opublikowało dwa projekty rozporządzeń. Jeden zmienia rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, a drugi – rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
W pierwszym rozporządzeniu najważniejsze zmiany dotyczą składania oświadczeń i miesięcznych zestawień oświadczeń o przeznaczeniu nabywanych wyrobów. Składanie tych dokumentów będzie dotyczyło wszystkich olejów zużywanych na cele opałowe, w stosunku do których mają zastosowanie obniżone stawki akcyzy. Warunek złożenia oświadczenia będzie uprawniał do zastosowania niższej stawki podatku.

Kolejne zmiany dotyczą określenia stawki akcyzy na rozpuszczalniki i rozcieńczalniki oraz na środki zapobiegające zamarzaniu zawierające w swym składzie alkohol etylowy. Rozporządzenie w tym zakresie zakłada, że dotychczasowa zerowa stawka podatku akcyzowego zostanie zastąpiona stawką w wysokości 4550 zł od 1 hl 100-proc. alkoholu etylowego zawartego w tych wyrobach.

W drugim projekcie MF określiło skażalniki oraz ich ilość niezbędną do skażenia alkoholu etylowego. Ponadto warunkiem stosowania zwolnień od akcyzy do rozcieńczalników, rozpuszczalników, środków zapobiegających zamarzaniu i innych wyrobów wytworzonych z wykorzystaniem alkoholu skażonego nabywanych ze składu podatkowego na terytorium kraju będzie m.in.: złożenie prowadzącemu skład oświadczenia o przeznaczeniu tych wyrobów, przekazywanie przez prowadzącego skład miesięcznych zestawień otrzymanych oświadczeń.
Oba rozporządzenia mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

CEL WPROWADZANYCH ZMIAN
Zmiany zaproponowane przez resort finansów mają na celu:
• wyeliminowanie nadużyć związanych z niewłaściwym wykorzystywaniem olejów opałowych,
• ułatwienie kontroli i ścigania przestępstw związanych z nielegalnym wyrobem i wprowadzeniem do obrotu napojów spirytusowych stanowiącym zagrożenie dla odbiorców,
• ograniczenie nieprawidłowości związanych z wykorzystaniem wyrobów niedozwolonych do celów spożywczych.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK