| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Metodę wyceny wybiera podatnik

Metodę wyceny wybiera podatnik

Ustalając różnice kursowe, podatnicy będą mogli stosować metodę wynikającą z ustawy o CIT albo przewidzianą w ustawie o rachunkowości.


Zmiana prawa

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm. – dalej ustawa o CIT) czeka w Sejmie na drugie czytanie.
Zgodnie z nim, do obowiązujących przepisów zostanie dodany nowy art. 9b, który pozwoli podatnikom na wybór metody ustalania różnic kursowych. Podatnicy będą mogli stosować metodę wynikającą z ustawy o CIT albo z ustawy o rachunkowości. Warunkiem ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości jest badanie sporządzonych przez podatników sprawozdań finansowych przez podmioty uprawnione do ich badania.

Preferowana metoda
Preferowaną przez ustawodawcę metodą będzie metoda wynikająca z ustawy o CIT. Jeżeli natomiast podatnik chciałby stosować drugą metodę, to musi zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Ponadto podatnicy, którzy zdecydowali się na metodę z ustawy o rachunkowości, będą mieli obowiązek stosować tę metodę przez okres co najmniej trzech lat podatkowych.

Zasadnicze zmiany
Warto zwrócić uwagę na zasadnicze zmiany w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów w podatku dochodowym w przypadku wyboru przez podatnika metody obliczania różnic kursowych zgodnej z ustawą o rachunkowości.
W dotychczas obowiązujących przepisach podatkowych uznawano jedynie różnice kursowe zrealizowane – a więc wynikające jedynie z dokonanej zapłaty zobowiązania lub z faktycznie otrzymanej należności. Wszelkie różnice wynikające m.in. z wyceny własnych środków pieniężnych na dzień bilansowy jako niezrealizowane nie mogły być uwzględnione dla celów rozliczenia podatkowego. Na gruncie nowych przepisów przyjęcie przez podatnika metody obliczania różnic kursowych zgodnej z ustawą o rachunkowości umożliwi wykazywanie jako przychodu podatkowego lub kosztu uzyskania przychodów również różnic kursowych niezrealizowanych, wynikających z wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK