| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Waży się los zmian PIT

Waży się los zmian PIT

Jutro czwarte podejście komisji do głosowania nad poprawkami do ustawy o PIT. Posłowie zgłosili ponad sto poprawek, w tym bardzo kosztowne dla budżetu. Żeby zmiany weszły w życie w 2007 roku, prace nad projektem należy przyspieszyć.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zmiana prawa

Ponad sto poprawek zgłosili posłowie do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. – dalej ustawa o PIT). Przedstawiciele opozycji obawiają się, że jeżeli zmiany w PIT nie zostaną uchwalone i opublikowane w Dzienniku Ustaw do końca listopada, to nie będą mogły wejść w życie 1 stycznia 2007 r.

Korzystne zmiany

Tymczasem projekt nowelizacji ustawy przewiduje również korzystne zmiany w PIT. Chodzi przede wszystkim o odmrożenie progów podatkowych, kwoty wolnej od podatku, jednorazową amortyzację dla małych firm oraz większe diety dla pracujących za granicą. Te propozycje mają zostać jutro przegłosowane w pierwszej kolejności. Taką obietnicę, w odpowiedzi na wniosek Zbigniewa Chlebowskiego z PO, złożyła na ostatnim posiedzeniu przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych Aleksandra Natalli-Świat. Ponadto zapewniła, że choć już trzy razy odraczano głosowania poselskich poprawek, to nie wpłynie to na zmianę harmonogramu uchwalania zmian w PIT. Sprawozdanie komisji z prac nad ustawą ma odbyć się 24 października, natomiast trzecie czytanie 27 października.
Aleksandra Natalli-Świat nie wiedziała jednak, że w tym samym czasie, kiedy przekonywała o planowym uchwaleniu zmian, posłowie przegłosowywali wstrzymanie prac Sejmu.

Kosztowne poprawki

Przypomnijmy, że oficjalnym powodem trzykrotnego odkładania głosowania nad poprawkami była konieczność analizy ich skutków finansowych, które mogą zachwiać budżetem.

Najbardziej kosztowne poprawki proponuje Samoobrona i Liga Polskich Rodzin. Samoobrona domaga się zwolnienia z opodatkowania podatników, których roczne dochody nie przekraczają 10 129,40 zł. Klub szacuje, że wprowadzenie tej zmiany uszczupli budżet o 13 mld zł. Z kolei poprawka LPR zmierzająca do wprowadzenia nowej metody rozliczania podatku, tzw. ilorazu rodzinnego, zdaniem rządu może kosztować nawet 17,5 mld zł.

Pomysłodawcy są innego zdania, według przedstawicieli LPR zmiana, na której skorzystają rodziny wielodzietne, spowoduje zmniejszenie dochodów budżetowych o 6 mld zł. W budżecie nie ma środków na sfinansowanie tych pomysłów. Istnieje jednak szansa, że nie będą one potrzebne.

– Czekamy na ekspertyzy, z uwagi na rozbieżności w wyliczeniu kwot kosztów poprawki. Do Biura Ekspertyz został złożony stosowny wniosek. Trudność oszacowania tych kwot wynika z tego, że nie prowadzi się szczegółowej ewidencji osób, których dochody nie przekraczają minimum socjalnego – tłumaczy poseł Renata Rochnowska z Samoobrony. Posłanka przyznaje, że kwota może przekraczać szacowane 13 mld zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK