| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Obrót wekslami jest opodatkowany

Obrót wekslami jest opodatkowany

Nie w każdym przypadku realizacja praw z weksla powoduje powstanie przychodu. Jeśli jednak do tego dojdzie, posiadacz weksla będzie musiał zapłacić podatek.


Weksle mogą być wykorzystywane nie tylko jako środek płatniczy, lecz także jako wygodne zabezpieczenie roszczeń. Z jednej strony nie powodują zamrożenia pieniędzy dłużnika, z drugiej zaś wierzyciel, który uzyskał weksel, w każdym momencie może domagać się zapłaty wymienionej w nim kwoty. Weksle mogą być wystawiane na zabezpieczenie wykonania zobowiązań pieniężnych, na przykład zapłaty ceny za kupione mieszkanie czy samochód, lub zobowiązań niepieniężnych, np. wykonanie określonej czynności przez wystawcę weksla. W żadnym z wymienionych przypadków wystawienie weksla przez jego wystawcę i przyjęcie przez odbiorcę, czyli remitenta – nie spowoduje powstania przychodu. Sytuacja zmieni się dopiero wtedy, gdy weksel zostanie puszczony w obieg, a więc wtedy, gdy zostaną podjęte próby realizacji praw wynikających z weksla.

Ważne!
Gdy dochodzi do realizacji praw z weksla przez inną osobę niż remitent – mamy do czynienia z powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych

Jeśli realizowane będą prawa z weksla wystawionego na zabezpieczenie zobowiązań niepieniężnych, przychód z realizacji weksla nie powstanie. Załóżmy, że remitent uda się z wekslem do banku albo dokona jego indosu (zbycia). W każdym przypadku w zamian za weksel otrzyma środki pieniężne. Ale środki te będą stanowiły zapłatę za sprzedany np. samochód albo mieszkanie. Przychód powstanie zatem, ale z tytułu sprzedaży nieruchomości (mieszkania) lub ruchomości (samochodu). Nie można jednak w takim przypadku mówić o powstaniu przychodu z tytułu samej realizacji weksla. Podatnik w takim przypadku będzie musiał zapłacić podatek od przychodu ze sprzedaży mieszkania (10 proc.), chyba że spełnia warunki określone w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) pozwalające na skorzystanie ze zwolnienia z podatku.

Sytuacja zmienia się, gdy weksel zabezpiecza zobowiązanie pieniężne. W takim przypadku – gdy dochodzi do realizacji praw z weksla przez inną osobę niż remitent – mamy do czynienia z powstaniem przychodu, a co za tym idzie z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Podatnik powinien wtedy zapłacić 19-proc. podatek, tak jak od przychodu z realizacji papierów wartościowych. Powstały przychód trzeba też wykazać w deklaracji wekslowej.
Z wystawieniem weksla wiąże się też konieczność uiszczenia opłaty skarbowej. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 253, poz. 2532 z późn. zm.). Z art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. b) wspomnianej ustawy wynika, że opłacie tej podlegają weksle. Obowiązek zapłaty powstaje z chwilą wystawienia weksla. Opłata skarbowa od weksla wymieniającego sumę wekslową wynosi 10 gr od każdych pełnych lub rozpoczętych 100 zł sumy wekslowej.

Anna Wojda

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK