| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Znana jest wysokość stawek na 2007 rok

Znana jest wysokość stawek na 2007 rok

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt obwieszczenia, które określa wysokość górnych granic stawek kwotowych w podatkach i opłatach lokalnych na 2007 rok.Zmiana prawa


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt obwieszczenia, które określa wysokość górnych granic stawek kwotowych w podatkach i opłatach lokalnych na 2007 rok.

Stawki podatków i opłat lokalnych są corocznie określane przez ministra finansów, który wydaje w tej sprawie stosowne obwieszczenie. Projekt takiego obwieszczenia opracował już resort finansów, podając w nim górne granice stawek kwotowych podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, podatku od posiadania psów oraz opłat lokalnych – opłaty targowej, miejscowej, uzdrowiskowej i administracyjnej na 2007 rok.
Stawki te corocznie podlegają podwyższeniu na następny rok podatkowy, z uwzględnieniem wskaźnika wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych i są zaokrąglane w górę do pełnych groszy.

Wskaźnik wzrostu cen ustala się na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanego w Monitorze Polskim. MF podało, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów 2006 roku wyniósł 0,9 proc., dlatego dokonano przeliczenia górnych granic stawek zgodnie ze wskaźnikiem.

Wszystkie górne stawki zaproponowane w projekcie obwieszczenia MF są wyższe od tych, które obowiązują w 2006 roku (patrz ramka). Warto podkreślić, że ustalenie stawek na każdy rok jest o tyle ważne, że w przypadku nieuchwalenia stawek podatków lub opłat lokalnych stosuje się stawki obowiązujące w roku poprzedzającym rok podatkowy.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kurczab-Ligienza

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »