| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korekta po kontroli

Korekta po kontroli

Podatnicy zyskają prawo do korekty deklaracji podatkowych po kontroli skarbowej. O skorzystaniu z nowego uprawnienia trzeba poinformować organ w ciągu trzech dni. Dopuszczalne będzie poprawianie wszystkich rozliczeń podatkowych.

Zmiana prawa

Podatnicy będą mogli korygować deklaracje po doręczeniu protokołu kontroli. Wszystko dzięki zmianom w ustawie o kontroli skarbowej. Przepisy ustawy z dnia 22 września 2006 r. o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw zaczną wkrótce obowiązywać. Tekst ustawy podpisał już prezydent, teraz czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Przepisy zaczną obowiązywać po upływie 21 dni od ich publikacji, czyli jeszcze w tym roku.

Nowe uprawnienie…

Do tej pory podatnicy, u których kontrola podatkowa była prowadzona przez pracowników urzędu skarbowego i tych, do których zawitał urząd kontroli skarbowej, byli odmiennie traktowani. Ci, u których prowadzona była kontrola skarbowa, nie mogli korygować deklaracji.

– Gdy kontrolę przeprowadzał urząd kontroli skarbowej i wykrył nieprawidłowości, podatnik musiał czekać, aż jego rozliczenia zostaną skorygowane przez ten urząd w formie decyzji podatkowej, przez co narażał się na odpowiedzialność karną skarbową, a w przypadku VAT na 30-proc. sankcję – podkreśla Tomasz Rolewicz, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.

Teraz podatnik zyska możliwość korekty również po kontroli skarbowej. Będzie miał na to 14 dni od momentu doręczenia protokołu kontroli.

– Zmiany w ustawie wprowadzające możliwość korygowania deklaracji po doręczeniu podatnikowi protokołu kontroli oceniam pozytywnie – twierdzi Alicja Sarna, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

– Wprowadzenie tego przepisu z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem wśród przedsiębiorców – dodaje Marlena Kucińska, aplikant radcowski w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy zrzeszonej w Consortio Lex. Jej zdaniem 14-dniowy termin ma dać przedsiębiorcy możliwość zapoznania się z treścią protokołu kontroli i podjęcia decyzji o złożeniu korekty.

…i nowe obowiązki

Tomasz Rolewicz zwraca uwagę, że protokół z kontroli skarbowej, w przeciwieństwie do kontroli przeprowadzonej przez urząd skarbowy, zawiera prawną ocenę rozliczeń podatnika.

Znając zarzuty organu kontroli skarbowej, podatnikowi łatwiej będzie podjąć decyzję o skorygowaniu deklaracji. Zwłaszcza że będzie mógł skorygować swoje rozliczenia we wszystkich podatkach.

Podatnik będzie miał 3 dni na poinformowanie organów kontroli skarbowej o fakcie złożenia korekty deklaracji podatkowej.

– Regulacje te mają przeciwdziałać niezasadnemu podejmowaniu przez organy kontroli skarbowej dalszych czynności związanych z określeniem zobowiązania podatkowego, w sytuacji gdy podatnik dokonał korekty odpowiedniej deklaracji – tłumaczy Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy współpracujący z Baker & Mckenzie.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »