| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwestycja uprawnia do odliczenia

Inwestycja uprawnia do odliczenia

Podatek od towarów i usług może być odliczony od inwestycji w obcym środku trwałym. Do celów podatkowych inwestycję taką traktuje się jak środek trwały i w ten sposób rozlicza VAT.


W podatku dochodowym amortyzacji podlegają nie tylko środki trwałe będące własnością lub współwłasnością podatnika, ale również niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych. Inwestycje w obcych środkach trwałych zwane są także środkami trwałymi. Najczęściej są to ulepszenie lub modernizacja wynajmowanego lokalu. Podstawą odliczenia VAT od zakupów jest ich związek z czynnościami opodatkowanymi. Dotyczy to również środków trwałych, jak i inwestycji w obce środki trwałe.

Do celów VAT nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego). Trzeba pamiętać, że zakup środków trwałych (jak również inwestycji w obce środki trwałe) nie jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, tylko kosztami takimi są odpisy amortyzacyjne od nich.

Jednak ograniczenie w odliczaniu VAT nie dotyczy wydatków na zakup towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy o VAT, czyli środków trwałych wprowadzonych do ewidencji i podlegających amortyzacji oraz analogicznie inwestycji w obce środki trwałe. Skoro w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych rozliczanie inwestycji w obcych środkach trwałych traktowane jest tak samo jak rozliczanie środków trwałych, to przepisy ustawy o VAT powinny również w ten sam sposób traktować te inwestycje.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK