| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bez podatku darowizny i pożyczki dla najbliższej rodziny oraz podania

Bez podatku darowizny i pożyczki dla najbliższej rodziny oraz podania

Darowizny otrzymane od najbliższej rodziny będą zwolnione z podatku - zdecydował wczoraj Sejm.

Posłowie przyjęli też zmiany w ustawach o podatku od czynności cywilnoprawnych i opłacie skarbowej.

Zmiana prawa

Sejm uchwalił wczoraj zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn oraz w ustawie od czynności cywilnoprawnych. Według nowelizacji, z podatku od spadków i darowizn zwolnione będzie nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez: małżonka, dzieci i wnuki, rodziców i dziadków, pasierba, ojczyma i macochę oraz rodzeństwo.

Posłowie odrzucili poprawkę mającą na celu objęcie zwolnieniem również teściów, zięciów i synowych.

Nowe przepisy przewidują, że o przyjęciu zwolnionej z podatku darowizny podatnik będzie musiał w ciągu miesiąca poinformować urząd skarbowy, co ma uszczelnić system podatkowy. Nie będzie miał takiego obowiązku, jeżeli darowizna nie przekroczy 9637 zł w ciągu 5 lat albo gdy zostanie przekazana aktem notarialnym.

Zmiany mają też zapobiec ewentualnym nadużyciom. Jeżeli więc podatnik powoła się przed organem podatkowym lub kontroli skarbowej na niezgłoszoną wcześniej darowiznę od najbliższej rodziny lub pożyczkę, to zapłaci podatek według 20-proc. stawki.

Przyjęto poprawkę przewidującą, że pożyczki otrzymane od osób spoza najbliższej rodziny w okresie kolejnych trzech lat – do 5000 zł od jednego podmiotu i do 25 000 zł od kilku podmiotów – będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

W Sejmie przypomniano, że obecnie z podatku zwolnione są pożyczki na łączną kwotę do 1 tys. zł, otrzymane w ciągu 12 miesięcy. Jeśli pożyczka przekracza 1 tys. zł, podatnik powinien ją zarejestrować i zapłacić 2 proc. podatku, czyli np. 200 zł od 10 tys. zł. Jednak w wielu przypadkach pożyczki na nieduże kwoty nie są rejestrowane.
Podczas debaty podkreślano, że przyjęta poprawka spełnia oczekiwania podatników. Zgodnie z poprawką, podatnicy nie będą musieli rejestrować pożyczek na łączną kwotę do 25 tys. zł. Nowelizacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2007 r.

Sejm przyjął też zmiany w ustawie o opłacie skarbowej. Przewidują one zniesienie opłaty skarbowej od podań i załączników do podań, weksli oraz od dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela. Zwolnienie podań z opłaty skarbowej ma ułatwić ich wnoszenie drogą elektroniczną.

Wprowadzona zostanie zasada, że wysokość tych opłat, które zostały utrzymane, ma odpowiadać pracochłonności i kosztom ponoszonym przez administrację. Opłacie skarbowej będą podlegać m.in. czynności urzędowe dokonywane na wniosek zainteresowanego, zaświadczenia i zezwolenia oraz koncesje wydawane na wniosek zainteresowanego. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2007 r.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK