| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jest sposób na tańsze polisy OC dla doradców

Jest sposób na tańsze polisy OC dla doradców

Samorządy zawodowe mogą wynegocjować znacznie lepsze warunki zakupu polis odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu można mieć polisy z limitem wyższym niż minimalny.


Niewystarczające kwoty

Sumy gwarancyjne w przypadku doradców podatkowych i biur rachunkowych wynoszące 10 tys. euro za zdarzenie są niewystarczające. W przypadku dość dużego jednego błędu biura lub doradcy straty klienta mogą znacznie przewyższać sumę gwarancyjną. Na błędy biura nie mogą sobie zatem pozwolić firmy ani małe, ani średnie, ani duże. W przypadku pierwszych – błąd biura i zbyt niska suma gwarancyjna może oznaczać bankructwo. W firmie średniej może doprowadzić do braku płynności finansowej i dużych strat, natomiast największym zagrożeniem dla firm dużych jest utrata reputacji.

Tak samo dzieje się w przypadku wielu mniejszych błędów popełnianych przez doradców. Aby się przed tym zabezpieczyć, przed zawarciem umowy warto sprawdzić, ile wynosi ubezpieczenie OC doradcy. Biura księgowe i doradców wykupują dodatkowe polisy, które mogą zabezpieczyć interesy ich klientów w przypadku nieprawidłowości, małych na to jednak nie stać. Warto wziąć to pod uwagę „przed”, a nie „po” fakcie.

W GRUPIE TANIEJ
Ubezpieczyciel, mając gwarancję, że jego polisy kupi określona liczba klientów, jest w stanie znacznie obniżyć cenę, bo ryzyko rozkłada się na większą grupę osób. Poza tym takie polisy kupuje większość osób działających w danej branży, więc towarzystwo ma dokładną informację o liczbie szkód. W przypadku braku programu część osób trafia do jednego towarzystwa, część do drugiego, a część do trzeciego. Żadne z towarzystw nie ma pełnego obrazu rynku i uwzględnia to stosując wyższą marżę na ryzyko.

Marcin Jaworski
Współpraca Łukasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK