| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowi zabiegają o własną korporację

Księgowi zabiegają o własną korporację

Zawód księgowego może się wkrótce zmienić. Nowe przepisy nie wpłyną na jakość sprawozdań. Są obawy, że powstanie kolejny zamknięty zawód.


Obecne regulacje są w tym zakresie wystarczające. Osoby, które zawodowo mogą prowadzić usługowo księgi rachunkowe, to doradcy podatkowi oraz osoby z certyfikatem księgowym. Co do zasady nie są oni pracownikami w firmie, dla której świadczą usługi. Natomiast dyplomowany księgowy, który mógłby sprawować funkcję głównego księgowego, zatrudniony byłby na podstawie umowy o pracę.

– Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu. Jeżeli taka osoba byłaby zatrudniona na umowę o pracę, nie ma mowy o niezależności. Istotą stosunku pracy jest podległość służbowa – twierdzi nasz rozmówca. Dodaje, że każdy podmiot zatrudniający może wymagać od tego, kto będzie świadczył dla niego pracę, dowolnych działań.

Przedsiębiorca sam wybiera sposób prowadzenia dokumentacji finansowej. Może zlecić pewne czynności podmiotowi zewnętrznemu, który ma do tego uprawnienia. Może też zdecydować się na stosunek pracy. W obrębie Unii Europejskiej nie ma ograniczeń przepływu kapitału i zatrudnienia. Zdaniem Dariusza M. Malinowskiego przy realizacji pomysłu Stowarzyszenia mogłoby dojść do groteskowych sytuacji. Na przykład ceniony fachowiec z innego kraju – Irlandii czy Francji, który cieszy się zaufaniem międzynarodowej grupy kapitałowej, nie mógłby pełnić funkcji głównego księgowego, bo nie spełniałby określonych kryteriów.

– Mam nadzieję, że do tego nigdy nie dojdzie – dodaje wiceprzewodniczący KRDP.

Resort finansów milczy

Ciągle nie wiadomo, jak do propozycji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ustosunkuje się Ministerstwo Finansów.

Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów, poinformowała, że resort musi przede wszystkim implementować IV i VII Dyrektywę.

– Nie zapadły jeszcze żadne decyzje dotyczące dodatkowych zmian, które mogłyby wejść do ustawy o rachunkowości oprócz tych, do których jesteśmy zobowiązani – twierdzi nasza rozmówczyni. Dodaje jednak, że jeżeli stowarzyszenie jako partner społeczny zgłosi taką uwagę, to będzie ona rozpatrzona.
O tym, czy resort finansów zdecyduje się na wprowadzenie zawodu księgowego, dowiemy się może jeszcze w tym roku.

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK