| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja i ustalanie różnic kursowych do zmiany

Amortyzacja i ustalanie różnic kursowych do zmiany

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o CIT, przewidującego m.in. zmiany w ustalaniu różnic kursowych.


Zmiana prawa

Posłowie zgłosili tzw. wnioski mniejszości. Pierwszy z nich zwalnia od podatku dochody banków spółdzielczych w części przeznaczonej na zwiększenie funduszy własnych. Drugi wniosek dotyczy ustalania dochodu przez podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe. Jeżeli Sejm przyjmie go, dochodem z działalności gospodarczej będzie dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z projektem nowelizacji CIT, kosztami nie będą m.in. koszty reprezentacji poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholu.
Projekt zmian ponadto wprowadza definicję samochodu osobowego i jednorazową amortyzację dla małych podatników.

Oprócz tego reguluje zasady ustalania i rozliczania różnic kursowych. Zgodnie z projektem, do obowiązujących przepisów zostanie dodany nowy artykuł, który pozwoli podatnikom na wybór metody ustalania różnic kursowych. Podatnicy będą mogli stosować metodę wynikającą z ustawy o CIT albo z ustawy o rachunkowości. Warunkiem ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości jest badanie sporządzonych przez podatników sprawozdań finansowych przez podmioty uprawnione do ich badania. Preferowaną przez ustawodawcę metodą będzie metoda wynikająca z ustawy o CIT. Jeżeli natomiast podatnik chciałby stosować drugą metodę, to musi zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Ponadto podatnicy, którzy zdecydowali się na metodę z ustawy o rachunkowości, będą mieli obowiązek stosować tę metodę przez okres co najmniej trzech lat podatkowych.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK