| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Posłowie rezygnują z regulacji dotyczących sprawdzonego podatnika

Posłowie rezygnują z regulacji dotyczących sprawdzonego podatnika

Instytucja sprawdzonego podatnika została wykreślona z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej.

 
Zmiana prawa


W sprawozdaniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych o projekcie zmian w Ordynacji zabrakło instytucji sprawdzonego podatnika. Podczas obrad zdecydowano o wykreśleniu przepisów regulujących to zagadnienie. Poprawkę taką zgłosił poseł Andrzej Pałys z PSL. Zyskała ona aprobatę zdecydowanej większości posłów.

Posłowie kwestionowali przede wszystkim wydatki związane z ubieganiem się o status sprawdzonego podatnika. Wpis do Rejestru Sprawdzonych Podatników miał kosztować 250 zł, a sam wpis warunkowany był m.in. przeprowadzeniem audytu. Koszty tego ostatniego obciążałyby podmiot ubiegający się o ten status. Kontrowersje wzbudziła konstrukcja samego audytu, a właściwie jej brak. Posłowie zarzucali projektodawcom niedoprecyzowanie i niejasność przepisów w tym zakresie. Pojawiły się obawy, czy nie spowoduje to otwarcia nowego, nieuregulowanego rynku usług finansowych.

Zdaniem posłów, o uczciwości podatnika powinien zaświadczać urząd skarbowy. Z drugiej jednak strony – jak argumentowała przewodnicząca Komisji Aleksandra Natalli-Świat – rezygnacja z audytu i obarczenie urzędów skarbowych obowiązkami w zakresie kompleksowych i okresowych badań podmiotów byłoby działaniem trudnym do zrealizowania.
Sprawdzonym podatnikiem miał być podmiot prowadzący działalność gospodarczą, spełniający określone w ustawie warunki, który byłby m.in. informowany z miesięcznym wyprzedzeniem o planowanej kontroli.

Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »