| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie postulowanych ulg podatkowych

Nie będzie postulowanych ulg podatkowych

Nie będzie ulgi na zakup leków przez emerytów ani wyższych kosztów dla pracowników zatrudnianych po raz pierwszy. Posłowie nie zgodzili się na te zmiany.


Zmiana prawa

Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się wczoraj za odrzuceniem większości poprawek opozycji w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie zgodziła się na proponowane przez SLD ulgi dla najbiedniejszych czy wprowadzenie dodatkowych kosztów uzyskania przychodów dla pracodawców tworzących nowe miejsca pracy. Nie będzie też wyższych kosztów dla pracowników zatrudnianych po raz pierwszy. Komisja nie zgodziła się także na ulgi podatkowe związane z zakupem leków przez emerytów czy ulgi na ich leczenie w prywatnych zakładach opieki zdrowotnej. Według MF to ostatnie rozwiązanie mogłoby kosztować budżet nawet 8 mld złotych. Przepadło także zgłoszone przez PO wprowadzenie od 2007 roku dwustopniowej skali podatkowej na poziomie 18 proc. i 32 proc.

Komisja pozytywnie zaopiniowała natomiast wszystkie poprawki zgłoszone przez PiS. Zmiana dotyczy m.in. sposobu obliczania kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób. Kosztami w takim przypadku mają być udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Posłom PiS nie udało się natomiast przeforsować poprawki do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która zmierzała do wykreślenia z ustawy 30-proc. amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych. W głosowaniu okazało się, że poprawka nie uzyskała większości i jej przyjęcie nie zostanie zarekomendowane przez komisję. Problem w tym, że pozostawienie 30-proc. amortyzacji w ustawie o CIT powoduje jej niezgodność z ustawą o PIT. Podczas prac nad tą ustawą komisja opowiedziała się za wykreśleniem tego rozwiązania z ustawy.

Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK