| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Trzeba zmienić umowę z Austrią

PIT. Trzeba zmienić umowę z Austrią

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował o zmianę polsko--austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Resort finansów twierdzi, że nowa umowa mogłaby obowiązywać od 2008 roku.Umowa między Polską i Austrią o unikaniu podwójnego opodatkowania od 1 stycznia 2006 r. przyjmuje jako właściwą metodę proporcjonalnego odliczenia dla dochodów z pracy najemnej. Wcześniej pracujący w Austrii mogli stosować metodę wyłączenia z progresją. Obowiązująca obecnie umowa powoduje, że sytuacja podatkowa tych osób uległa pogorszeniu. Zdaniem rzecznika należy ją zmienić.

Sytuacja podatników nie powinna być uzależniona wyłącznie od przyjętej w umowie metody podwójnego opodatkowania. O tym, czy dochody uzyskane w konkretnym państwie są zwolnione w Polsce od podatku, nie rozstrzygają koszty koniecznego utrzymania, które musi ponieść osoba wykonująca pracę, a które w wielu państwach są znacznie wyższe niż w Polsce. Sytuacja taka jest niesprawiedliwa zwłaszcza po podpisaniu nowej umowy polsko-brytyjskiej.

Doprowadzając do korzystnej zmiany zasad rozliczania w Polsce osób pracujących w Wielkiej Brytanii, polskie władze pokazały, że zmiana metody eliminacji podwójnego opodatkowania jest możliwa.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział w rozmowie z GP, że zostały już podjęte kroki zmierzające do renegocjacji umowy z Austrią, jednak trzeba liczyć się z tym, że są to procedury dyplomatyczne wymagające czasu.

– W konsekwencji ewentualne zmiany w tym zakresie z pewnością nie zaczną obowiązywać w 2007 roku, a najwcześniej w roku 2008 – dodał wiceminister.DWA SPOSOBY OBLICZANIA PODATKU
Metoda wyłączenia z progresją – dochód z pracy opodatkowany zgodnie z miejscowym prawem podatkowym jest zwolniony od opodatkowania w Polsce, z uwzględnieniem go dla potrzeb ustalenia stopy podatkowej, która jest stosowana do opodatkowania pozostałej części dochodu uzyskanego w Polsce.
Metoda odliczenia proporcjonalnego – zagraniczny podatek uiszczony za granicą zostaje zaliczony na poczet podatku polskiego, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej zagraniczny dochód pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika.
Edyta Wereszczyńska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »