| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Trzeba zmienić umowę z Austrią

PIT. Trzeba zmienić umowę z Austrią

Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował o zmianę polsko--austriackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Resort finansów twierdzi, że nowa umowa mogłaby obowiązywać od 2008 roku.Umowa między Polską i Austrią o unikaniu podwójnego opodatkowania od 1 stycznia 2006 r. przyjmuje jako właściwą metodę proporcjonalnego odliczenia dla dochodów z pracy najemnej. Wcześniej pracujący w Austrii mogli stosować metodę wyłączenia z progresją. Obowiązująca obecnie umowa powoduje, że sytuacja podatkowa tych osób uległa pogorszeniu. Zdaniem rzecznika należy ją zmienić.

Sytuacja podatników nie powinna być uzależniona wyłącznie od przyjętej w umowie metody podwójnego opodatkowania. O tym, czy dochody uzyskane w konkretnym państwie są zwolnione w Polsce od podatku, nie rozstrzygają koszty koniecznego utrzymania, które musi ponieść osoba wykonująca pracę, a które w wielu państwach są znacznie wyższe niż w Polsce. Sytuacja taka jest niesprawiedliwa zwłaszcza po podpisaniu nowej umowy polsko-brytyjskiej.

Doprowadzając do korzystnej zmiany zasad rozliczania w Polsce osób pracujących w Wielkiej Brytanii, polskie władze pokazały, że zmiana metody eliminacji podwójnego opodatkowania jest możliwa.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział w rozmowie z GP, że zostały już podjęte kroki zmierzające do renegocjacji umowy z Austrią, jednak trzeba liczyć się z tym, że są to procedury dyplomatyczne wymagające czasu.

– W konsekwencji ewentualne zmiany w tym zakresie z pewnością nie zaczną obowiązywać w 2007 roku, a najwcześniej w roku 2008 – dodał wiceminister.DWA SPOSOBY OBLICZANIA PODATKU
Metoda wyłączenia z progresją – dochód z pracy opodatkowany zgodnie z miejscowym prawem podatkowym jest zwolniony od opodatkowania w Polsce, z uwzględnieniem go dla potrzeb ustalenia stopy podatkowej, która jest stosowana do opodatkowania pozostałej części dochodu uzyskanego w Polsce.
Metoda odliczenia proporcjonalnego – zagraniczny podatek uiszczony za granicą zostaje zaliczony na poczet podatku polskiego, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej zagraniczny dochód pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika.
Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK