| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Żołnierz nie zapłaci PIT

Żołnierz nie zapłaci PIT

Zwolnienie podatkowe dla żołnierzy na misjach nie ma zastosowania do wynagrodzeń przysługujących z tytułu pełnienia służby w kraju - wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską.


Zdaniem Ministerstwa Finansów nie ma wątpliwości, że zwolnienie podatkowe dla żołnierzy czy policjantów biorących udział w misjach dotyczy tylko wynagrodzenia za misje.

MF wyjaśnia, że ustawą z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2002 r. nr 142, poz. 1182 z późn. zm.) doprecyzowano art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, że zwolnienie od podatku nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.

Także zgodnie z obowiązującym wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 83 zwolnienie nie mogło mieć zastosowania do wynagrodzeń wynikających ze stosunku służbowego lub stosunku pracy policjantów, żołnierzy i pracowników cywilnych. Przepis nie mówi jednak tego wprost. Jak wynika z interpelacji kwestia ta różnie jest traktowana przez sądy administracyjne. Część wychodzi z założenia, że zwolnienie przysługuje od całego wynagrodzenia żołnierza odbywającego służbę za granicą. Inne sądy uważają, że celem zwolnienia jest tylko preferencyjne traktowanie pieniędzy otrzymywanych za zagraniczne misje.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK