| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Żołnierz nie zapłaci PIT

Żołnierz nie zapłaci PIT

Zwolnienie podatkowe dla żołnierzy na misjach nie ma zastosowania do wynagrodzeń przysługujących z tytułu pełnienia służby w kraju - wyjaśnia MF w odpowiedzi na interpelację poselską.


Zdaniem Ministerstwa Finansów nie ma wątpliwości, że zwolnienie podatkowe dla żołnierzy czy policjantów biorących udział w misjach dotyczy tylko wynagrodzenia za misje.

MF wyjaśnia, że ustawą z 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2002 r. nr 142, poz. 1182 z późn. zm.) doprecyzowano art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, że zwolnienie od podatku nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.

Także zgodnie z obowiązującym wcześniej art. 21 ust. 1 pkt 83 zwolnienie nie mogło mieć zastosowania do wynagrodzeń wynikających ze stosunku służbowego lub stosunku pracy policjantów, żołnierzy i pracowników cywilnych. Przepis nie mówi jednak tego wprost. Jak wynika z interpelacji kwestia ta różnie jest traktowana przez sądy administracyjne. Część wychodzi z założenia, że zwolnienie przysługuje od całego wynagrodzenia żołnierza odbywającego służbę za granicą. Inne sądy uważają, że celem zwolnienia jest tylko preferencyjne traktowanie pieniędzy otrzymywanych za zagraniczne misje.

Marcin Musiał
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »