| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy z jedynym udziałowcem są nieważne

Umowy z jedynym udziałowcem są nieważne

Świadczeń jednoosobowej spółki na rzecz jej jedynego udziałowca, będącego jednocześnie jedynym członkiem zarządu, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Według Ministerstwa Finansów o możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę zawartej między jednoosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a jej jedynym wspólnikiem przesądza art. 22 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, dla zaistnienia stosunku pracy konieczne jest istnienie stosunku podporządkowania – podkreślono w odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską.

W przypadku nawiązania stosunku pracy pomiędzy jednoosobową spółką a jej jedynym udziałowcem, będącym jednocześnie jedynym członkiem zarządu, stosunek ten nie występuje. Pogląd taki podziela również orzecznictwo SN, NSA i WSA (np. wyrok SN z dnia 2 lipca 1998 r., sygn. akt II UKN 112/98, czy NSA z dnia 8 lipca 1998 r., sygn. akt III SA 1686/97). W związku z tym umowa o pracę zawarta przez jednoosobową spółkę z członkiem jej jednoosobowego zarządu, będącego jej udziałowcem, nie jest prawnie skuteczna.

Wśród wydatków, które nie są zaliczane do kosztów podatkowych, są m.in. wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Wprawdzie pojęcie świadczenia jednostronnego nie zostało wyjaśnione ani w przepisach prawa podatkowego, ani też prawa cywilnego, to – zdaniem MF – należy uznać, iż chodzi tu o świadczenia dokonywane przez jedną ze stron stosunku prawnego na rzecz drugiej, bez jakiejkolwiek ekwiwalentności świadczenia wzajemnego tej drugiej strony. Do kosztów podatkowych możliwe jest więc zaliczanie jedynie wydatków związanych z realizacją świadczeń o charakterze dwustronnym, o ile wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. Aby świadczenie o charakterze dwustronnym mogło być uznane za koszt podatkowy, musi wynikać z prawnie skutecznej umowy. W tym przypadku umowa prawnie skuteczna nie jest.

Marcin Musial

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK