| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedawca decyduje, co wpisać na paragonie

Sprzedawca decyduje, co wpisać na paragonie

Nie wszystkie paragony muszą zawierać szczegółowe dane dotyczące sprzedawanych towarów. O tym, co umieścić na paragonie, powinien decydować sprzedawca.


Kioskarze i sklepikarze narzekają na utrudnienia w ewidencjonowaniu towaru za pomocą kas fiskalnych, a zwłaszcza na stosowanie nazw szczegółowych na paragonach. Z punktu widzenia klientów sprawa wygląda nieco inaczej. Ci ostatni chcą, by na paragonie umieszczany był szczegółowy opis towaru, co ułatwia identyfikację w przypadku reklamacji. I sklepikarze, i ich klienci czekają na interpretację resortu finansów, która mogłaby rozstrzygnąć różne rozumienie tych samych przepisów.

Zdaniem Jacka Buziewskiego, doradcy podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, podanie szczegółów towaru na paragonie jest dobrą wolą sprzedających.

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących określa, że na paragonie powinna znaleźć się nazwa towaru i usługi. Jest to powtórzenie wymogu z rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur.

– Skoro tak, to od sprzedawcy będzie zależało, jak opisze towar na paragonie – ogólnie czy szczegółowo. Przy fakturach organ podatkowy nigdy nie stawiał wymogu szczegółowego określenia produktu – twierdzi Jacek Buziewski. Jego zdaniem tylko niektóre małe firmy dokonują podziału na rodzaje produktów. Dzieje się tak wtedy, gdy ułatwia to identyfikację towaru w magazynie.

Roman Namysłowski, doradca podatkowy Ernst & Young, podkreśla z kolei, że oczywista jest uciążliwość administracyjna umieszczania szczegółowych informacji na paragonach. Podatnicy mogą zatem odrzucić żądania urzędów skarbowych dotyczące prezentacji szczegółowych danych. Pomocne w tym zakresie mogą być przepisy unijne, które co prawda wprost nie mówią nic o kasach fiskalnych, ale odnoszą się właśnie do tej uciążliwości. Podatnik, kontaktując się z organami podatkowymi, powinien powołać się na przepisy unijne dotyczące tego zagadnienia.

Łukasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK