| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółdzielnia musi pobrać podatek

Spółdzielnia musi pobrać podatek

Dochód przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych i podlega opodatkowaniu według skali.


Izba Skarbowa w Opolu rozstrzygnęła kwestię opodatkowania dochodu ogólnego z produkcji rolniczej i pozarolniczej przeznaczonego na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni będących osobami fizycznymi.

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia, chce przeznaczyć część dochodu ogólnego na powiększenie wkładów pieniężnych członków będących osobami fizycznymi. Od dochodu przeznaczonego na ten cel pobierze zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc. od części, którą uzyskano z działalności pozarolniczej.

Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, statut spółdzielni może przewidywać powiększenie wkładów pieniężnych z dochodu ogólnego. Taka sytuacja miała miejsce w przedstawionej sprawie. Dochód ogólny przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni jest dochodem z innego tytułu przewidzianego w statucie. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych z powiększenia wkładów pieniężnych członków spółdzielni uwzględnić należy kwotę przychodu odpowiadającą udziałowi w dochodzie podzielonym z tytułu działalności rolniczej.

Zatem kwoty przeznaczone na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni, w części dotyczącej dochodu wypracowanego z produkcji pozarolniczej, podlegają opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

Dochód przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ustawy o PIT.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »