| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spółdzielnia musi pobrać podatek

Spółdzielnia musi pobrać podatek

Dochód przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych i podlega opodatkowaniu według skali.


Izba Skarbowa w Opolu rozstrzygnęła kwestię opodatkowania dochodu ogólnego z produkcji rolniczej i pozarolniczej przeznaczonego na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni będących osobami fizycznymi.

Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia, chce przeznaczyć część dochodu ogólnego na powiększenie wkładów pieniężnych członków będących osobami fizycznymi. Od dochodu przeznaczonego na ten cel pobierze zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19 proc. od części, którą uzyskano z działalności pozarolniczej.

Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, statut spółdzielni może przewidywać powiększenie wkładów pieniężnych z dochodu ogólnego. Taka sytuacja miała miejsce w przedstawionej sprawie. Dochód ogólny przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni jest dochodem z innego tytułu przewidzianego w statucie. Przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów uzyskanych z powiększenia wkładów pieniężnych członków spółdzielni uwzględnić należy kwotę przychodu odpowiadającą udziałowi w dochodzie podzielonym z tytułu działalności rolniczej.

Zatem kwoty przeznaczone na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni, w części dotyczącej dochodu wypracowanego z produkcji pozarolniczej, podlegają opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

Dochód przeznaczony na powiększenie wkładów pieniężnych członków spółdzielni nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ustawy o PIT.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK