| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Poprawki uściślą część przepisów podatkowych

Poprawki uściślą część przepisów podatkowych

Senat zajął się wczoraj uchwalonymi niedawno nowelizacjami ustaw o PIT, CIT, o podatku od czynności cywilnoprawnych, opłacie skarbowej oraz zmianami w Ordynacji podatkowej.


Zmiana prawa

Podczas debaty nad zmianami w ustawie o PIT Platforma Obywatelska zgłosiła poprawkę mającą na celu wykreślenie przepisów przejściowych, zgodnie z którymi dwustopniowa skala podatkowa (18 proc. i 32 proc.) z progiem na poziomie 85 528 zł weszłaby w życie dopiero w 2009 roku. Przyjęcie tej poprawki oznaczałoby, że podatki zostałyby obniżone już od 2007 roku. Zdaniem wiceministra finansów Jarosława Nenemana, kosztowałoby to 9 mld zł, których budżet nie ma. Inne senackie poprawki dotyczą doprecyzowania przepisów regulujących sposób odliczania darowizn. Z kolei poprawki senatora Adama Bieli (Liga Polskich Rodzin) przewidują wprowadzenie zwolnień dla kwot przywiezionych z zagranicy, które stanowiłyby udokumentowany dochód, w przypadku gdy zostałyby przekazane na wykonywanie działalności gospodarczej, cele charytatywny lub zakup mieszkania.

Najważniejsza poprawka PiS do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy wprowadzenia ułatwień dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Od 2007 roku SKOK-i stracą prawo do zwolnienia podatkowego, z którego teraz korzystają. W zamian, zgodnie ze zgłoszoną poprawką, mogłyby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część rezerw na zagrożone wierzytelności. Zdaniem wnioskodawców wyrównałoby to szanse SKOK-ów w konkurencji z bankami, które z uprawnienia takiego dziś korzystają. MF jest jednak przeciwne tej poprawce, proponując kompleksowe uregulowanie uprawnień kas w odrębnej ustawie.

Zgodnie ze zgłoszoną przez senatorów PiS poprawką do ustawy o podatku od spadków i darowizn i czynności cywilnoprawnych, limit darowizny zwolnionej od podatku (w przypadku otrzymania jej od członka najbliższej rodziny) w wysokości 1 mln zł dotyczyłby okresu 5-letniego, a nie całego życia obdarowanego, jak ustalił wcześniej Sejm. Rozwiązanie takie poparło Ministerstwo Finansów.

Także wczoraj Senat rozpatrzył nowelizacje: Ordynacji podatkowej, ustawy o opłacie skarbowej oraz o ratyfikacji nowej polsko- brytyjskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Głosowanie zgłoszonych przez senatorów poprawek zaplanowano na koniec posiedzenia Senatu – najpóźniej w piątek.

Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK