| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Albo ryczałt, albo 45-proc. stawka

Albo ryczałt, albo 45-proc. stawka

Urządzanie gier na automatach oraz na automatach o niskich wygranych podlega podatkowi od gier oraz CIT.


Organizowanie gier na automatach dopuszczalne jedynie w kasynach i salonach gier, a także na tzw. automatach o niskich wygranych, ustawianych np. w lokalach gastronomicznych objęte jest podatkiem od gier. Ponieważ w branży automatów mogą działać jedynie spółki kapitałowe, dochód firm podlega CIT.

Rozliczanie podatku

Podatek od gier na operatorów automatów nakłada bezpośrednio ustawa z 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 4, poz. 27 z późn. zm.).

– Wysokość podatku zależy od typu gry. Przy grach na automatach wynosi on 45 proc. różnicy między kwotą wpłaconą przez uczestników gry a wartością wypłaconych wygranych. Natomiast podatek od gier na automatach o niskich wygranych określono ryczałtowo w wysokości miesięcznej 125 euro od każdego automatu – wyjaśnia Krzysztof Biernacki, prawnik i specjalista ds. podatków z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia.

– Podatek od gier na automatach i automatach o niskich wygranych podatnik określa sam i wpłaca do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie, oraz składa deklarację zgodnie ze wzorem określonym przez ministra finansów – tłumaczy Krzysztof Biernacki.

Firmy organizujące takie gry nie są podatnikami VAT.

– Podatek od gier jest substytucyjny w odniesieniu do podatków obrotowych w tym sensie, że ustawa o VAT w art. 6 pkt 3 wyłącza ze swojego zakresu opodatkowanie prowadzenia takiej działalności, a ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie wymienia takich transakcji jako przedmiotu opodatkowania – wyjaśnia Krzysztof Biernacki.

– Prowadzący działalność w tym zakresie zobowiązany jest do zapłaty podatku od gier oraz podatku dochodowego w związku z prowadzoną działalnością – tłumaczy nasz rozmówca.

Brak opodatkowania VAT ma swoje negatywne strony.

– Nie ma prawnej możliwości odliczania tego podatku. Jest on dla firm działających w branży automatów wyłącznie źródłem kosztów. Postuluje się możliwość odliczania VAT na zasadach podobnych jak w innych dziedzinach gospodarki – podkreśla Stanisław Matuszewski, prezes zarządu Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych.

Inne obciążenia

– Ryczałtowy podatek od gier nie jest jedynym podatkiem płaconym przez podmioty organizujące gry na automatach o niskich wygranych, a średni przychód brutto z automatu to tylko nieco ponad 2500 zł. Z tej sumy ponad 50 proc. przeznacza się na opłaty za najem powierzchni i serwis – zauważa Stanisław Matuszewski.

Zarówno umowa najmu z właścicielem lokalu, do którego spółka chce wstawić automaty o niskich wygranych, jak i umowa z firmą odpowiedzialną za serwisowanie urządzeń jest opodatkowana VAT.

– Pozostają jeszcze koszty utrzymania spółki i amortyzacji automatu. Jest oczywiste, że aktualna wysokość podatku od gier na automatach o niskich wygranych osiągnęła swą wartość graniczną – dodaje Stanisław Matuszewski.
15 euro maksymalna jednorazowa wygrana w automatach o niskich wygranych.

Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK