| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2009 roku będą nowe standardy

Od 2009 roku będą nowe standardy

Za dwa lata międzynarodowe i amerykańskie standardy będą podobne. Sprawozdania finansowe będą odzwierciedlały prawdziwą wartość spółek. Za nowe rozwiązania zapłacą podmioty zobowiązane do ich stosowania

W lipcu 2006 r. został przekazany do powszechnej dyskusji materiał (Discussion Paper) obejmujący wyniki prac nad celami i cechami jakościowymi raportów finansowych. Przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w kwietniu 2001 r. założenia koncepcyjne dotyczą sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Zdaniem Gertrudy Świderskiej przygotowywane są założenia koncepcyjne raportów finansowych. Różnica jest istotna, gdyż raport finansowy obejmuje sprawozdanie finansowe oraz inne finansowe i niefinansowe informacje.

Czas na przygotowania

Wiadomo już, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Biegła rewident Anna Sirocka, partner Ernst & Young przyznaje, że Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nie będzie przez dwa kolejne lata zmuszała firm do wdrażania nowych standardów rachunkowości. Będzie jednak w tym czasie nad nimi pracować i je wydawać.
– Spółki będą mogły zdecydować się na ich wcześniejsze zastosowanie – podkreśla nasza rozmówczyni.
O tym, że lata 2007 i 2008 nie będą zupełnie wolne od zmian w międzynarodowych standardach, informuje również doktor Radosław Ignatowski. Jego zdaniem w tym czasie zostaną zrealizowane te projekty, które IASB wyznaczył jako pilne i niezbędne. Będą one dotyczyły zmian w pięciu standardach: MSR 33 – Zysk przypadający na jedną akcję, MSR 32 – Instrumenty finansowe: ujawnianie i prezentacja; MSSF 2 – Płatności w formie akcji własnych, MSR 24 – Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych i MSSF 1 – Zastosowanie MSSF po raz pierwszy.
Zmianie, co podkreśla z kolei Anna Sirocka, nie ulegnie również podejście Rady do interpretacji. Interpretacje takie będą się ukazywać i będą obowiązywać w niedługim po opublikowaniu czasie – dotyczą one jednak już istniejących standardów, więc nie wprowadzają zmian w sprawozdawczości, a jedynie wyjaśniają wątpliwości.
Okres do stycznia 2009 r. to czas na to, by przygotować się do wdrożenia nowych standardów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Agnieszka Pokojska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »