| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2009 roku będą nowe standardy

Od 2009 roku będą nowe standardy

Za dwa lata międzynarodowe i amerykańskie standardy będą podobne. Sprawozdania finansowe będą odzwierciedlały prawdziwą wartość spółek. Za nowe rozwiązania zapłacą podmioty zobowiązane do ich stosowaniaZmiana prawa

Przez najbliższe dwa lata nie będzie dużych zmian w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Taką decyzję podjęła Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standard Board IASB). Doktor Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego oraz członek Komitetu Standardów Rachunkowości, twierdzi jednak, że to tylko cisza przed burzą. Jego zdaniem od 1 stycznia 2009 r. będziemy mieli jakościowo zupełnie nową rachunkowość międzynarodową. Planowane zmiany są na tyle duże, że w wielu przypadkach mogą wpływać na wyniki finansowe firm stosujących obecnie Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej.

Nowe standardy

Zapowiadane zmiany to efekt współpracy, jaka została podjęta między IASB i amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej. Jej skutkiem ma być realizacja programu zbieżności MSSF i standardów amerykańskich. Celem jest natomiast wypracowanie wspólnych, globalnych, powszechnie akceptowanych i stosowanych wysokiej jakości standardów rachunkowości w zakresie sprawozdawczości finansowej.
Profesor Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości i kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH, określa nadchodzące zmiany w MSSF jako rewolucyjne. Jej zdaniem do ujednolicenia standardów międzynarodowych i amerykańskich musiało w końcu dojść. Skorzysta na tym wiele spółek, które w tej chwili muszą tworzyć sprawozdania dwa razy – oddzielnie według MSSF i oddzielnie według standardów amerykańskich. Będzie to również korzystna zmiana dla inwestorów. Mając przed sobą wiarygodny obraz firmy, łatwiej podejmą decyzje o kolejnych inwestycjach.

Oczekiwane zmiany

– Największą zaletą ma być to, że sprawozdania będą przedstawiały bardziej wiarygodny obraz firmy – twierdzi nasza rozmówczyni. Przewidziane jest m.in. włączenie do aktywów tzw. zasobów intelektualnych. Obecnie tylko niektóre wartości niematerialne i prawne muszą być ujęte w księgach rachunkowych i sprawozdaniu. Takie ujęcie nie pozostanie jednak bez wpływu na wartość majątku spółek.
– Większość składników majątku, które w gospodarce opartej na wiedzy stanowią kluczowe czynniki sukcesu, w tej chwili nie jest pokazana w bilansie – dodaje Gertruda Świderska. Stąd tak konieczne jest wprowadzenie planowanych zmian. W wielu spółkach występuje duża różnica między wartością rynkową i księgową. W spółkach tych niezbędna będzie zatem weryfikacja definicji aktywów dokonana przez IASB.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK