| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej

Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej

Podatnicy, u których zostanie przeprowadzona kontrola skarbowa, będą mogli skorygować błędy popełnione we wcześniejszych rozliczeniach.Nowe prawo

Nowe przepisy ustawy o kontroli skarbowej wchodzą w życie 11 listopada 2006 r. Regulacje te przewidują zawieszenie prawa do korekty deklaracji na czas trwania postępowania kontrolnego – w zakresie objętym tym postępowaniem. Jednak uprawnienie do skorygowania deklaracji będzie przysługiwało nadal po zakończeniu postępowania kontrolnego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Kontrolowani podatnicy będą musieli w tym przypadku przestrzegać przewidzianych w ustawie terminów. Otóż będą mogli skorygować – w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym – uprzednio złożoną deklarację podatkową w terminie 14 dni od doręczenia protokołu kontroli. Warto jednocześnie podkreślić, że na możliwość skorygowania deklaracji kontrolujący będzie wskazywał w protokole kontroli.
Na tym jednak nie kończą się obowiązki kontrolowanych podatników. Będą oni musieli, nie później niż w terminie trzech dni, zawiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu do właściwego organu podatkowego korygującej deklaracji. Natomiast w pisemnym uzasadnieniu przyczyn korekty będą musieli wskazać w szczególności, że korekta deklaracji jest związana z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej. Z kolei organ podatkowy będzie niezwłocznie informował właściwy organ kontroli skarbowej o złożeniu korygującej deklaracji.
Istotne jest również to, że do kodeksu karnego skarbowego wprowadzono przepis, który wyłącza od odpowiedzialności karnej skarbowej podatników składających prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej. Należy jednak wpłacić w takim przypadku brakujący podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Zatem samoistną ochronę stanowić będzie sama korekta deklaracji – skutecznie złożona wraz z uzasadnieniem, bez konieczności składania czynnego żalu.
Nowelizację ustawy o kontroli skarbowej opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 191, poz. 1413.Krzysztof Tomaszewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK