| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Telewizja TVN sprzedaż akcji

Telewizja TVN sprzedaż akcji

Dzisiejszy debiut akcji TVN powinien być udany. Mówi się nawet o 10-proc. wzroście wobec ceny w publicznej ofercie. Za spółką przemawiają ugruntowana pozycja rynkowa, wysokie wyceny specjalistów oraz rozpoznawalność firmy wśród inwestorów indywidualnych.

W niedawnej ofercie publicznej sprzedano nieco ponad 15,9 mln akcji TVN, które zapewnią nabywcom łącznie 24,25-proc. udział w akcjonariacie. Cena sprzedaży wynosiła 32 zł za akcję.

Niemal do ostatniej chwili ważyła się kwestia podziału oferowanej puli pomiędzy inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Ostatecznie mimo zwiększenia przydziału dla tych pierwszych, większość, bo ponad 11,9 mln akcji, trafiła do transzy instytucjonalnej, z której korzystali też inwestorzy zagraniczni.

Duże zainteresowanie ofertą ze strony inwestorów indywidualnych powinno zaowocować udanym debiutem oraz popytem podczas kolejnych sesji. TVN jest również doceniana przez inwestorów instytucjonalnych. Inwestorów zagranicznych powinien zachęcić pochlebny dla spółki raport analityków JP Morgan, którzy wycenili akcje TVN na 36,20-57,20 zł. Korzystne były też pozostałe wyceny: CDM Pekao wyceniający jedną akcję TVN na 32-40 zł oraz CA IB Securities, szacujące ją na 33,90-41,20 zł.

W sprzedaży znajdą się przede wszystkim akcje kupione przez inwestorów indywidualnych, często z wykorzystaniem kredytu. Podobnie jednak do oferty PKO BP, pokaźna podaż powinna znaleźć odpowiedź przede wszystkim ze strony dużych instytucji finansowych.

W przeciwieństwie do wielu mniejszych firm sięgających w ostatnim czasie po kapitał z giełdy, TVN jest w naszym kraju powszechnie znany. Ożywienie na rynku reklamowym sprawia, że dla tej spółki medialnej prawdopodobnie nadchodzi okres dobrej koniunktury.

Ostatnie debiuty nie dawały inwestorom dużych zarobków, ale też nie było znaczących strat. W przypadku akcji TVN ich pierwsza rynkowa wycena może okazać się o około 10 proc. wyższa niż cena emisyjna. Gwarantowałoby to zwrot kosztów oraz niewielki zysk tym, którzy wspierając się kredytem kupowali akcje na rynku pierwotnym.

Wojciech Ankudowicz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK