| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Interpretacja wiążąca, choć wydana przez ministra

Interpretacja wiążąca, choć wydana przez ministra

Od 2007 roku podatnicy będą mogli składać wnioski o interpretacje dotyczące zdarzeń przyszłych. Mimo że interpretacje będzie wydawał minister finansów, nie zmieni się ich wiążący charakter.Zmiana prawa

W trakcie wczorajszego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych posłowie rozpatrywali zmiany w Ordynacji podatkowej. Jedną z najważniejszych jest zastąpienie dotychczasowego modelu wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych nowym centralnym systemem. Obowiązek wydawania interpretacji podatkowych ma zostać przeniesiony z naczelników urzędów skarbowych na ministra finansów. Nowe przepisy mają zapobiec rozbieżnościom, jakie obecnie powstają w związku z wydawaniem odmiennych opinii na podstawie jednakowego stanu faktycznego. Zakres wiążących interpretacji w sprawach indywidualnych zostanie rozszerzony na interpretacje dotyczące zdarzeń przyszłych. Obecnie podatnik może wnioskować o interpretację, która dotyczy jedynie zaistniałego stanu faktycznego.

Od przyszłego roku nie zmieni się jednak wiążący charakter interpretacji. Podatnicy, którzy zastosują się do interpretacji, będą chronieni przed negatywnymi skutkami jej ewentualnej zmiany. Przepisy dotyczące ochrony podatników, którzy zastosowali się do wydanej interpretacji, uzupełnił Senat. Zgodnie z poprawką, jeśli decyzja ustalająca lub określająca wysokość zobowiązania podatkowego będzie podlegała wstrzymaniu, przyjmowane będzie, że zaległość podatkowa nie istnieje. Poprawkę tę pozytywnie zaopiniowała wczoraj sejmowa komisja.
Wprowadzenie nowego systemu wydawania interpretacji oraz jego obsługa spowoduje wzrost kosztów. Opłata za wydanie interpretacji wyniesie 75 zł. Teraz za wydanie wiążącej interpretacji w indywidualnej sprawie podatnik musi wnieść opłatę skarbową w wysokości 5 zł.

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała też zmiany wprowadzone przez Senat do ustaw o PIT i CIT oraz poprawki do nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych (m.in. skreślenie jednomilionowego ograniczenia dla nabycia majątku od osób najbliższych). Posłowie zaopiniowali także uchwałę Senatu w sprawie ustawy o opłacie skarbowej.
 


Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK