| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bez definicji stawka wzrośnie do 22 proc.

Bez definicji stawka wzrośnie do 22 proc.

Do końca października Ministerstwo Finansów miało rozwiązać problem VAT w budownictwie mieszkaniowym. Definicji budownictwa społecznego jak nie było, tak nie ma. Nie wiadomo też, kto ma się zająć jej opracowaniem.


Ministerstwo Finansów nie dotrzymało słowa. Nie przygotowało definicji budownictwa społecznego, która ma zapewnić utrzymanie po 1 stycznia 2008 r. obniżonej 7-proc. stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe. Latem wiceminister finansów Jarosław Neneman obiecywał w Sejmie, że rozwiązanie będzie gotowe w październiku.

– Nie zajmujemy się już definicją budownictwa społecznego. Prace nad nią przejęło Ministerstwo Budownictwa. Oczywiście będziemy współpracować – zapewnia Anna Sobocińska z Biura Prasowego Ministerstwa Finansów.

Tymczasem w resorcie budownictwa dowiedzieliśmy się, że nad definicją powinno pracować Ministerstwo Finansów.

– Przesłaliśmy do resortu finansów dwie propozycje rozwiązania problemu. Ostatecznie to od ministra finansów będzie zależeć, jaki kształt przybierze definicja budownictwa społecznego. Dokonywanie zmian w ustawie o VAT nie mieści się w kompetencjach Ministerstwa Budownictwa – tłumaczy Beata Dąbrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Budownictwa.

Bliski koniec zwolnienia

Przyjęcie definicji budownictwa społecznego może mieć kluczowe znaczenie dla rynku mieszkaniowego w Polsce. Pozwoli utrzymać 7-proc. stawkę VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r., kiedy kończy nam się uzyskane w Traktacie Akcesyjnym uprawnienie do obniżonego podatku na nowe mieszkania.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 lit. a) VI Dyrektywy o VAT kraje członkowskie UE mogą stosować preferencyjną stawkę podatku na usługi wymienione w załączniku H do Dyrektywy. Wymienia on m.in. budowę, remont i przebudowę budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej. W art. 41 ust. 12, poz. 12 i 161 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) znajduje się przepis, który, nawiązując do unijnego załącznika H, przewiduje obniżoną stawkę na społeczne budownictwo mieszkaniowe. Problem w tym, że nie wiadomo, co należy rozumieć przez społeczne budownictwo mieszkaniowe. Jeżeli definicja nie zostanie przyjęta, to od 1 stycznia 2008 r. do 22 proc. wzrośnie VAT na dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych), roboty budowlano-montażowe, remont i prace konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Ceny drożejących ciągle mieszkań jeszcze bardziej pójdą w górę.

Resort budownictwa zaproponował rozwiązanie, zgodnie z którym niższa stawka miałaby być stosowana na lokale do 350 mkw., z balkonami nieprzekraczającymi 65 mkw. (z wyłączeniem mieszkań luksusowych). Inny wariant opierałby się na przyjęciu określonego limitu wartości lokalu wyliczanego na podstawie danych z GUS. Sprawę przejęło jednak Ministerstwo Finansów. Obiecało, że do października znajdzie rozwiązanie, które zapewni skuteczną kontrolę systemu ulg podatkowych związanych z budownictwem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK