| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O wysokości stawki decyduje klasyfikacja

O wysokości stawki decyduje klasyfikacja

Usługi odśnieżania oraz naprawy dróg leśnych nie zostały zakwalifikowane jako związane z leśnictwem. Nie korzystają zatem z opodatkowania 3-proc. stawką VAT.


Przed problemem, jaką stawką opodatkować usługi odśnieżania i naprawy dróg leśnych, stanęło nadleśnictwo. Jego zdaniem właściwa jest w tym przypadku stawka VAT 3 proc.

Innego zdania były jednak organy podatkowe. W wydanej interpretacji wyjaśniły, że stosownie do poz. 65 załącznika nr 6 do ustawy o VAT usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna są opodatkowane 3-proc. stawką podatku, ale zasadnicze znaczenie dla jej ustalenia ma właściwe przyporządkowanie wykonanej usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Dział 02 tej klasyfikacji obejmuje usługi związane z leśnictwem, włączając m.in. związane z urządzaniem lasu i jego zagospodarowaniem. Odśnieżanie dróg leśnych w celu umożliwienia realizacji prac leśnych nie może zostać zakwalifikowane do usług związanych z leśnictwem.

W opinii organów podatkowych usługi związane z odśnieżaniem dróg leśnych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.00.30-00.00, natomiast usługi związane z naprawą dróg leśnych w grupowaniu PKWiU 45.23.12-00.00. Konsekwencją jest ich zalicze- nie do opodatkowanych stawką 7-proc. VAT w przypadku odśnieżania dróg leśnych oraz 22-proc. w przypadkach związanych z naprawą dróg.

Z taką interpretacją nie zgodziło się nadleśnictwo. Jego zdaniem celem odśnieżania dróg leśnych jest prowadzenie prawidłowej gospodarki leśnej. Ponadto, zgodnie z ustawą o lasach, drogi leśne są lasem, nie spełniają kryteriów wymaganych dla dróg publicznych. Zaskarżyło więc decyzję organu do sądu.

Sąd stwierdził, że jego obowiązkiem jest zbadanie, czy zaskarżona decyzja nie narusza prawa materialnego, a przy jej wydaniu nie naruszono przepisów postępowania. Sąd nie dokonuje własnych interpretacji, które zastępowałyby interpretacje organów podatkowych. Stanowisko organów oparte zostało na opinii Głównego Urzędu Statystycznego, dlatego skarga została oddalona.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygn. akt SA/O1 300/06

Mirosława Łapińska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK