| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie podatku od majątku przekazywanego najbliższej rodzinie

Nie będzie podatku od majątku przekazywanego najbliższej rodzinie

Jest szansa na to, że członkowie najbliższej rodziny niezależnie od wartości przekazanego sobie majątku nie będą musieli płacić podatku od spadków i darowizn.


Zmiana prawa

Jeżeli Sejm uchwali nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn wraz ze zmianami wprowadzonymi przez Senat, to członkowie najbliższej rodziny nie zapłacą podatku niezależnie od wartości przekazywanego sobie majątku. Stanie się tak dzięki senackiej poprawce, która zniosła jednomilionowe ograniczenie darowizny zwolnionej od podatku.

Posłowi Markowi Wikińskiemu z SLD nie udało się obronić podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych koncepcji solidarnościowego podatku od spadków i darowizn, który musieliby zapłacić najzamożniejsi Polacy. Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała skreślenie z nowelizacji ustawy jednomilionowego ograniczenia. Takie rozwiązanie ma sprzyjać ochronie kapitałów rodzinnych.

Ważne!
Sześć miesięcy będzie miał podatnik na przekazanie dotychczasowego mieszkania zstępnym lub spółdzielni, by skorzystać z ulgi w podatku, gdy otrzyma inny lokal w spadku lub darowiźnie

Przypomnijmy, że zwolnienie od podatku od spadków i darowizn ma dotyczyć wąsko określonej I grupy podatkowej, czyli małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. W gronie tym nie znaleźli się zięć, synowa i teściowie, którzy zapłacą podatek od nieodpłatnego nabycia majątku na dotychczasowych zasadach.

Sejmowa komisja przychylnie odniosła się także do senackiej poprawki, korzystnej dla zapisobierców. W przypadku nabycia rzeczy i praw majątkowych w drodze zapisu lub dalszego zapisu, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania zapisu, a nie przyjęcia spadku. Dzięki temu obowiązek podatkowy nie będzie ciążył np. na osobie, która nie chce lub nie może być zapisobiercą.

Senat doprecyzował również przepis dotyczący zwolnienia z podatku nieodpłatnego nabycia mieszkania o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 110 m2. Wydłużony został do 6 miesięcy termin, w którym podatnik chcący skorzystać z ulgi musi przekazać prawo do dotychczas posiadanego lokalu spółdzielczego swoim zstępnym lub przekazać je do dyspozycji spółdzielni. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami termin ten wynosi 3 miesiące.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała Sejmowi przyjęcie znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn wraz z senackimi poprawkami.

Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK